14.8 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Πολύ σκληρή για να παραδοθεί η «Αρκούδα»

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Ρωσία, η οποία στηρίχθηκε αρχικά στην ομαδικότητα, και στο φινάλε στις προσωπικότητες της, και πήρε τη νίκη με 82-77, χάρη στην αφύπνιση του Αντρέι Βοροντσέβιτς.

Συγκεκριμένα, οι αθλητικοί Νιγηριανοί είχαν καταφέρει να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, φτάνοντας στο 60-68 στο 6'27'', σημείο που μίλησε ο πολύπειρος πάουερ φόργουορντ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, και με 5 προσωπικούς πόντους έβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι (68-71), για να καθαρίσει ουσιαστικά τη νίκη με 2/2 βολές στα 13,3'' γράφοντας το 79-75 σε εκείνο το σημείο, και απαλλάσσοντας από το άγχος τον...Αντρέι Κιριλένκο.

Για την ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς πρώτος σκόρερ ήταν ο 25χρονος γκαρντ της ΤΣΣΚΑ, Μιχαήλ Κουλάγκιν με 16 πόντους και συνολικά 4/14 σουτ, εκ των οποίων 4/9 τρίποντα, ενώ ο Αντρέι Βοροντσέβιτς σκόραρε 14 πόντους με 5/8 σουτ. Παίκτης «οικονομία» θα λέγαμε ήταν ο σέντερ της Ζενίτ, Αντρέι Ζούμπκοβ με 12 πόντους (5/7 σουτ), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 16 στην αξιολόγηση. Οι παίκτες του Άλεξ Νουόρα έδειξαν να χάνουν το μυαλό τους όταν βρέθηκαν στο +8 (63-71) και εκεί επιδόθηκαν σε μια σειρά από κακές επιθέσεις με τα 21 λάθη να μιλούν από μόνα τους. Ο Τζος Οκόγιε των Τίμπεργουλβς είχε 18 πόντους (4/10 σουτ, 4 ασίστ), ενώ 11 πόντους πρόσθεσε ο Γκέιμπ Βίνσεντ (4/7 σουτ). Συνολικά οι Αφρικανοί είχαν έξι διψήφιους, ενώ εκτός κλίματος ήταν ο βαρύς 36χρονος ψηλός, Ίκε Ντιόγκου.

Το παιχνίδι

Νευρικό, και με μικρά σερί θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, με τους Αφρικανούς να προηγούνται με 4-0 χάρη σε δυο καλάθια του Ούζο. αλλά με Κουλάγκιν να έχει 3/5 τρίποντα οι Ρώσοι έφτασαν στο 18-7 στο 7 χάρη σε ένα σερί 11-0.Οι Νιγηριανοί κατάφεραν να πλησιάσουν, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 18-13 με τον καλύτερο τους παίκτη σε αυτό το διάστημα τον Ούζο να δίνει λύσεις, όντας κοντά στο σκορ παρά τα 0/7 τρίποντα.

Η παραγωγικότητα των δυο ομάδων ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, και με αυτό να ολοκληρώνεται με 22-22, η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς πήγε στα αποδυτήρια με το +5 (40-35) υπέρ της. Και σε αυτό το δεκάλεπτο, οι μεν Ρώσοι στηρίχθηκαν στην ομαδικότητα και οι δε Νιγηριανοι στα αθλητικά τους προσόντα, και έτσι αφού πέτυχαν το πρώτο τους τρίποντο στο 7'40 με του Βίνσεντ (1/8), κατάφεραν να μειώσουν αρκετές φορές ως και το -2, με το ημίχρονο να κλείνει χάρη σε καλάθι, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Βοροντσέβιτς.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο γίναμε σοφότεροι, με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν την μονομαχία τους, σε ένα σκληρό και ουσιαστικά άτεχνο παιχνίδι. Όλη η ουσία ήταν στο φάουλ του Σόπιν στα τρία δέκατα πριν το τέλος του ημιχρόνου στον Τζος Οκόγιε, ο οποίος με 3/3 βολές ισοφάρισε το σκορ σε 58-58, φέρνοντας τις δυο ομάδες στα ίσια για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Ο Σόπιν είχε μόλις χρησιμοποιηθεί για 6 δευτερόλεπτα στο παιχνίδι.

Έτσι, μετά το αρχικό 0-4, η Νιγηρία με καλάθι του Μετού προσπέρασε με 58-60, ενώ με τρίποντο στον αιφνιδιασμό του Ιρεόγκμπου έφτασε σε το 60-68 στο 6'27''. Από εκεί και πέρα ο Βοροντσέβιτς ανέλαβε δράση, και πέτυχε συνολικά 9 πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά, μειώνοντας με πέντε συνεχόμενους σε 68-71 στο 4'13''. με τον Ζούμπκοβ στο 2'08'' να βάζει μπροστά μετά από αρκετή ώρα την Ρωσία (73-71). Ο Κουλάγκιν με βολές στα 31,8'' διαμόρφωσε το 77-75, ενώ το επιθετικό φάουλ του Ντιόγκου στον Βοροντσέβιτς, έδωσε το δικαίωμα στον έμπειρο Ρώσο να γράψει το 79-75 στα 13'3'' με δικό του σετ βολών. Το αντιαθλητικό φάουλ του Οκόγιε στον Καράσεφ στα 10.6'' έμελλε να γείρει οριστικά την πλάστιγγα προς την πλευρά της «Αρκούδας», με τον Κουλάγκιν στα 6'5'' να γράφει το τελικό αποτέλεσμα.