18.1 C

(Β’ Όμιλος) Νότιο Σουδάν – Πουέρτο Ρίκο 96-101: Ανατροπή στην παράταση (pic + vids)

Αν και έχασε δύο βολές σε νεκρό χρόνο στην κανονική διάρκεια, το Πουέρτο Ρίκο κατάφερε να επικρατήσει του Νότιου Σουδάν στην παράταση και με ανατροπή, επικρατώντας με 96-101.

Το Νότιο Σουδάν έλεγχε τον αγώνα μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο. Όμως δεν υπολόγιζαν στην μαχητικότητα και στην αυταπάρνηση των νικητών.

Για τους Πουερτορικανούς κορυφαίοι ήταν οι Τόμπσον (21π. 9ριμπ.) Ρομέρο (16π. 12ριμπ) και Κόντιτ (18π. 11ριμπ) ενώ για τους ηττημένους  ο Τζόουνς με 38π. και 11 ασιστ  έκανε μια ασύλληπτη εμφάνιση η οποία τελικά δεν ήταν αρκετή για να πάρει το Νότιο Σουδάν την παρθενική του νίκη.

Το Ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα πατώντας καλά στο παρκέ και δεν άφηνε η μια την άλλη να ξεφύγει στο σκορ. Ομότ και Τόμπσον άρχισαν δυνατά τον αγώνα για τις δύο ομάδες με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα χωρίς να έχουν χάσει σουτ. Η πρώτη περίοδος έληξε 29-24 με το Νότιο Σουδάν να μην έχει αστοχήσει έξω από τα 6.75.

Στην δεύτερη περίοδο το Νότιο Σουδάν αύξησε λίγο την διαφορά στο +7 αλλά το Πουέρτο Ρίκο με δύο γρήγορα καλάθια από Ρομέρο και Χάουαρντ έφεραν την ομάδα τους και πάλι σε απόσταση αναπνοής (36-34). Το Νότιο Σουδάν αντιδρά και κλείνει το ημίχρονο με διψήφια διαφορά 52-42. Οι Τζόουνς (16π.) και  Ουότερς (14π.) ξεχώρισαν στο πρώτο ημίχρονο με την ευστοχία τους.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και η διαφορά περίπου η ίδια (54-46). Οι Πουερτορικανοί έκαναν το comeback μειώνοντας στον πόντο σε 60-59 αλλά το Νότιο Σουδάν απάντησε με δικό του σερί και έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενο 67-60.

Στην τέταρτη περίοδο το ματς έχασε τον επιθετικό ρυθμό του με πρωταγωνίστριες τις άμυνες πλέον. Το Νότιο Σουδάν δεν άφηνε του Πουερτορικανούς να επιστρέψουν, ελέγχοντας την διαφορά. Όμως 2 λ. και 27 δευτ. πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, το φινάλε έκρυβε εκπλήξεις. το Πουέρτο Ρίκο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 74-74. Δύο μεγάλα καλάθια του Ρομέρο έφεραν το Πουέρτο Ρίκο μπροστά στο σκορ με 78-79 και με δύο εύστοχες βολές του Ουότερς βρέθηκαν στο +3 78-81, 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στα 9 δευτερόλεπτα ο εντυπωσιακός Τζόουνς ισοφαρίζει με σουτ 3 πόντων και μετά ακολούθησε το αδιανόητο. Το Νότιο Σουδάν έκανε φάουλ σε νεκρό χρόνο ενώ το ματς θα οδηγούταν στην παράταση. Το Πουέρτο Ρίκο με μία εύστοχη βολή ολοκλήρωνε την ανατροπή. Παρ' όλα αυτά, χάθηκαν και οι δύο βολές από τον Ρομέρο, τον παίχτη που έφερε το Πουέρτο Ρίκο μπροστά στο σκορ.

Στην παράταση το Πουέρτο Ρίκο έδειξε την εμπειρία που έχει στα παγκόσμια κύπελλα και επέβαλλε το δικό του ρυθμό στην αναμέτρηση. Το Νότιο Σουδάν δεν μπόρεσε να αντιδράσει λόγω και της απειρίας του ως «σταχτοπούτα» και τελικά ηττήθηκε με 96-101 αφήνοντας βέβαια πολύ καλές εντυπώσεις για την συνέχεια δείχνοντας ότι δεν είναι αμελητέα ποσότητα.