21.6 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Προ-προλυμπιακό Τουρνουά: Εύκολα η Πολωνία, ντέρμπι για Ολλανδία και πρώτη νίκη για Καζακστάν (vids)

Η τρίτη ημέρα των Pre-Qualifiers για το Προολυμπιακό τουρνουά ολοκληρώθηκε και για μία ακόμη φορά, συνολικά εννέα αγώνες πρόσφεραν υψηλό ενδιαφέρον και θέαμα. Την Δευτέρα (14/8) ήταν και η πρώτη αγωνιστική ημέρα των ομίλων της Αργεντινής και της Νιγηρίας

ΌΜΙΛΟΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ:

Βέλγιο-Ολλανδία 76-78

Η Ολλανδία κατάφερε να βγει νικήτρια σε έναν αγώνα που αν και βρέθηκε να έχει διαφορά άνω των δέκα πόντων, το Βέλγιο κατάφερε να βρει δυνάμεις και μετέτρεψε τον αγώνα σε κανονικό ντέρμπι. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Τζέσι Έντουαρντς με 16 πόντους, όσους σημείωσε και ο συμπαίκτης του, Τσάρλον Κλουφ.

Σουηδία-Κροατία 67-99

Οι Κροατία ήταν σταθερά η καλύτερη ομάδα και εκμεταλλευόμενη την πολύ άσχημη από πλευράς επίθεσης τρίτη περίοδο των Σκανδιναβών, δημιούργησε διαφορά ασφαλείας, η οποία παρέμεινε ως και το τέλος της αναμέτρησης. Πρώτος σκόρερ για τους Βαλκάνιους βγήκε ο Τζάλεν Σμιθ, ο οποίος σε 30:06 λεπτά, κατάφερε να σημειώσει 24 πόντους.

ΌΜΙΛΟΣ ΠΟΛΩΝΙΑΣ-ΕΣΘΟΝΙΑΣ:

Ουγγαρία-Πορτογαλία 74-86

Η Πορτογαλία ανέβασε στροφές στην αρχή της τελευταίας περιόδου και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά μεταξύ τους με τον αγώνα να έχει την μορφή ντέρμπι. Τελικά, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που επικράτησαν, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ντιόγκο Μπρίτο, ο οποίος σε 22:50 λεπτά έβαλε 17 πόντους.

Βοσνία-Πολωνία 76-85

Η Πολωνία από πολύ νωρίς απέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, πήρε μία σχετικά άνετη νίκη κόντρα στην Βοσνία. Πρώτοι σκόρερ για τους οικοδεσπότες αναδείχθηκαν οι Μικάλ Σοκολόφσκι και ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Ματέους Πονίτκα. Ο Μπαλσζερόφσκι, σημείωσε 8 πόντους σε 32:52 λεπτά.

ΌΜΙΛΟΣ ΣΥΡΙΑΣ:

Ινδία-Καζακστάν 70-73

Την πρώτη του νίκη στο τουρνουά κατάφερε να σημειώσει το Καζακστάν, σε έναν αγώνα όπου οι δύο χώρες πρόσφεραν αρκετό θέαμα και συγκινήσεις αφού πότε η μία και πότε η άλλη, έπαιρναν την πρωτιά στο σκορ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Βλαντίμιρ Ιβάνοφ με 19 πόντους σε 32:50.

Ινδονησία-Σαουδική Αραβία 72-86

Η Ινδονησία είχε καταφέρει να παραμείνει κοντά στην Σαουδική Αραβία, ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι, αύξησαν τον ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με διαφορά ασφαλείας. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Μοχάμεντ Αλσουαϊλέμ με 23 πόντους σε 33:43 λεπτά παιχνιδιού.

Συρία-Μπαχρέιν 60-91

Βαριά ήττα διαφοράς 31 πόντων υπέστη η οικοδέσποινα Συρία, η οποία δεν κατάφερε να κοντράρει το Μπαχρέιν που είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης από το πρώτο κιόλας πεντάλεπτο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Μουστάφα Ρασέντ με 32 πόντους σε 29:51 λεπτά παιχνιδιού.

ΌΜΙΛΟΣ ΝΙΓΗΡΙΑΣ:

Σενεγάλη-Νιγηρία 93-87

Εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα του ομίλου για την οικοδέσποινα Νιγηρία, η οποία στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου βρισκόταν μπροστά στο σκορ αλλά δεν κατάφερε να κρατηθεί ως το τέλος του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Γιουσού Εντογιέ με 15 πόντους σε 22:11 λεπτά.

ΌΜΙΛΟΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ:

Παρθένες Νήσοι- Χιλή 61-62

Ο όμιλος ξεκίνησε με έναν πολύ ενδιαφέρον αγώνα, από τον οποίο νικητές βγήκαν, έπειτα από μεγάλες μάχες, οι τυπικά φιλοξενούμενοι. Πρώτος σκόρερ για την Χιλή αναδείχθηκε ο Νικόλας Καρβάτσο που σημείωσε 23 πόντους σε 28:50 λεπτά.