24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Παγκόσμιο Κύπελλο: Πέρασαν άλλοι έξι στη δεύτερη φάση, τέσσερις θέσεις «ανοιχτές» (vids)

Συναρπαστικά παιχνίδια περιελάμβανε η δεύτερη μέρα της δεύτερης αγωνιστικής της πρώτης φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας. Έξι ομάδες εξασφάλισαν την πρόκρισή τους και πλέον ήδη έχουν «τσεκαριστεί» τα δώδεκα εισιτήρια για τη φάση των «16», ενώ τέσσερις θέσεις παραμένουν «ανοιχτές». «Βόμβα» από τη Δομινικανή Δημοκρατία, άγγιξε το... θαύμα κόντρα στις ΗΠΑ η Τουρκία, μεγάλη νίκη για τη Βραζιλία κόντρα στην Ελλάδα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 79-78 σε αγώνα για τον έκτο όμιλο στην πόλη Ναντζίνγκ. Οι διεθνείς ξέφυγαν με διαφορά 17 πόντων (40-23), αλλά στη συνέχεια οι αντίπαλοί τους αντεπιτέθηκαν και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση παίρνοντας μία νίκη που τους έδωσε την πρόκριση κι έβαλε την «επίσημη αγαπημένη» σε μπελάδες, καθώς θα παίξει τελικό πρόκρισης με τη Νέα Ζηλανδία, αλλά δυσκόλεψε την πορεία της Εθνικής ακόμα κι αν προκριθεί στην επόμενη φάση. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι για το ίδιο γκρουπ, η Νέα Ζηλανδία έκανε την έκπληξη κι έκαμψε την αντίσταση του Μαυροβουνίου με 93-83. Οι «Tall Blacks» με αυτή τη νίκη άφησαν εκτός συνέχειας και μαθηματικά τους αντιπάλους τους, την ώρα που οι ίδιοι διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση, αν και θα πρέπει να νικήσουν στην τελευταία «στροφή» την Ελλάδα. Οι Βαλκάνιοι πάντως «βράζουν» με τους διαιτητές του αγώναΔιαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Η σπουδαιότερη και πιο συγκλονιστική αναμέτρηση της ημέρας έγινε στην Σανγκάη, στο πλαίσιο του πέμπτου ομίλου. Η Τουρκία κοίταξε στα μάτια τις ΗΠΑ όμως έχασε την ιστορική ευκαιρία να νικήσει και να... σοκάρει την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς. Στην παράταση οι Τούρκοι κατόρθωσαν να χάσουν τέσσερις διαδοχικές βολές, ενώ ο Κρις Μίντλετον ήταν πιο ψύχραιμος και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 93-92 (κ.α. 81-81) και παράλληλα την πρόκριση ως πρώτη. Στην τελευταία φάση αποχώρησε τραυματίας ο Τζέισον ΤέιτουμΓια μία ακόμα φορά πάντως αποδείχτηκε ότι δεν... τρομάζουν οι Αμερικάνοι. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Νωρίτερα, η Τσεχία είχε κάνει το καθήκον της απέναντι στους αδύναμους Γιαπωνέζους οι οποίοι μοιάζουν να θέλουν αλλά να μην μπορούν. Το σύνολο του Ρόναν Γκίνζμπουργκ νίκησε 89-76 και πλέον θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στον «τελικό» με την Τουρκία την Πέμπτη (5/9), σ' έναν αγώνα με άμεσο ενδιαφέρον για την Ελλάδα, καθώς εφόσον προκριθεί θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση το νικητή της συγκεκριμένης αναμέτρησης. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Η «βόμβα» της ημέρας... έσκασε στη Σενζέν και στον έβδομο όμιλο. Η Δομινικανή Δημοκρατία την οποία δεν υπολόγιζαν όλοι ότι θα καταφέρει κάτι στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας εξαιτίας των σημαντικών απουσιών της έγραψε ιστορία. Νίκησε τους αφελείς Γερμανούς με 70-68 κι εξασφάλισε την πρόκριση για την επόμενη φάση, με τα «πάντσερ» να βρίσκονται στη δυσάρεστη θέση να πρέπει να δώσουν αγώνες για τις θέσεις 17-32. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Μερικές ώρες αργότερα η Γαλλία ξέσπασε για την αγχωτική νίκη της πρεμιέρας απέναντι στους Γερμανούς και διέλυσε την Ιορδανία με 103-64. Πλέον οι «μπλε» θα παίξουν για την πρωτιά την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Δομινικανή Δημοκρατία. Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική με τους παίκτες του Βενσάν Κολέ να εμφανίζονται προσηλωμένοι στο στόχο τους. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Για το όγδοο γκρουπ, η Αυστραλία πραγματοποίησε μετριότατη εμφάνιση αλλά έκαμψε την αντίσταση της Σενεγάλης με 81-68. Οι «μπούμερς» με τη δεύτερη νίκη τους εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ οι Αφρικανοί θα δώσουν αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32. Ο Τζο Ινγκλς ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές που δεν ήταν το ίδιο καλοί με την πρεμιέρα κόντρα στον Καναδά, αλλά έκαναν το καθήκον τους. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Τέλος, η Λιθουανία έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον απογοητευτικό Καναδά τον οποίο διέλυσε με 92-69. Οι παίκτες του Νταΐνιους Αντομάιτις δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, με το σκορ να αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης. Πλέον η «Λιέτουβα» στρέφεται στον αγώνα της πρώτης θέσης του ομίλου με την Αυστραλία, ο οποίος έχει ιδιαίτερη σημασία, καθώς όπως είναι γνωστό, όλα τα αποτελέσματα μεταφέρονται στη δεύτερη φάση. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τη βαθμολογία όλων των ομίλων ΕΔΩ.