19.3 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

«Ζωντανή» για πρόκριση η Τσεχία (vids+pics)

Η Τσεχία επιβλήθηκε με 89-76 της Ιαπωνίας στο «Shanghai Oriental Sports Center» και με την πρώτη νίκη της στο 18ο Παγκόσμιο Κύπελλο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, διατήρησε «ζωντανές» τις ελπίδες πρόκρισής της στους «16». Στο 0-2 έμειναν οι Ασιάτες.

Η πρώτη νίκη των Τσέχων στη διοργάνωση μετά τη διάλυση της Τσεχοσλοβακίας είναι γεγονός, με το Ρόνεν Γκίνζμπουργκ να βλέπει τους Μπλέικ Σιλμπ και Γιάρομιρ Μπόατσικ να «σταματούν» στους 22π., ενώ 15π. με εφτά ριμπάουντ είχε ο Τόμας Σατοράνσκι. Ο Ρούι Χατσιμούρα με 21π., έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ δεν «έφθασε», από πλευράς ηττημένων.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στη Σαγκάη, στο δεύτερο όμως οι Τσέχοι ξέφυγαν με 60-47 στο 26’ και με 78-63 δέκα λεπτά μετά κι έφθασαν στο τελικό +12 (76-89), που τους επιτρέπει να ελπίζουν σε πρόκριση στους «16» εφόσον στον τελευταίο αγώνα τους κερδίσουν την Τουρκία, με την προϋπόθεση βέβαια εκείνη να χάσει στο μεσημεριανό (03/09, 15.30) αγώνα της από τις ΗΠΑ.

Διαιτητές: Μάνουελ Ματσόνι (Ιταλία), Άντρις Ονκρόγκερς (Λετονία), Γιονγκ Κουκ Κιμ (Νότια Κορέα).
Δεκάλεπτα: 18-18, 40-45, 55-64, 76-89.