16.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

“Πάνθηρες” στο Αλεξάνδρειο

Ο Πανιώνιος επικράτησε στο "Αλεξάνδρειο" του Άρη με 86-80 με κορυφαίο έναν παίκτη που έχει φορέσει τα κιτρινόμαυρα, τον Δημήτρη Βεργίνη. Όλα αυτά στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League με τον Άρη μένει στις δύο νίκες και στο 2-8 και τους "κυανέρυθρους" να πηγαίνουν στο 4-6.

Στη σκιά η μία της άλλης βρέθηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης απάντησε γρήγορα στο 0-6 (1’50’’) του Πανιωνίου (7-6 στο 3’20’’, 17-13 στο 6’50’’). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα, πριν οι «κυανέρυθροι» πάρουν τη σκυτάλη βρίσκοντας κι άλλες λύσεις πλην του Σάμιουελς. Ο Βεργίνης κατεύθυνε το παιχνίδι, σημειώνοντας και 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην πρώην ομάδα του, για να μετατραπεί το 29-26 (12’25’’) σε 29-35 (15’17’’). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στον Άρη και με ένα buzzer beater από τα 6μ75 από τα χέρια του Γκετσεβίτσιους το πρώτο μισό έκλεισε 47-49.

Ο Πανιώνιος πάντα με τον Βεργίνη σε πρώτο ρόλο έφτασε στο +10 (49-59, 24’) και το ρόλο του Λιθουανού γκαρντ στο τέλος της τρίτης περιόδου έπαιξε ο Καμαριανός, ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων με την ολοκλήρωσή της (59-68). Ταυτόχρονα τα φάουλ είχαν αρχίσει να βαραίνουν και τις δύο ομάδες (Μιλόσεβιτς 4, Ντραγκίτσεβιτς 4, Φιτζπάτρικ 4 από τον Άρη, Καμαριανός 5, από 3 Βεργίνης, Σάμιουελς, Λι, Πάσαλιτς) και οι διαμαρτυρίες των γηπεχούχων για τα σφυρίγματα ήταν πολλά με τον Σούλη Μαρκόπουλο να δέχεται και τεχνική ποινή (27’).

Ο Μποχωρίδης ευστόχησε για πρώτη φορά στο 33'10 εντός πεδιάς (68-71), ο Ντραγκίτσεβιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια (73-73, 34'25'') και ο Φλιώνης έδωσε το προβάδισμα στον Άρη (76-75, 36'30''). Οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις επόμενες επιθέσεις του με το 78-75 (36'50'') με τον Ντούρεν με επτά συνεχόμενους πόντους να γράφει το 78-82 (38'45''). Με 27'' στο ρολόι ο Ντραγκίτσεβιτς έκανε το 80-82 και ο Γκετσεβίτσιους έκανε άμεσα το φάουλ στον Βεργίνη, o οποίος έκανε το 80-84, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση, η οποία σφραγίστηκε το τελικό 80-86.

MVP: Ο Δημήτρης Βεργίνης ήταν αυτός που καθοδήγησε τον Πανιώνιο, ήταν ταυτόχρονα και εκτελεστής, ενώ ήταν εύστοχος και στις κρίσιμες βολές στο τέλος. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Καθοριστικός στην έκβαση του αγώνα ο Ντούρεν με επτά συνεχόμενους πόντους (και 19 συνολικά) όταν ο Άρης πήρε το προβάδισμα.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Στο ημίχρονο ο Άρης είχε 8/16 τρίποντα με τον Φιτζπάτρικ να μετρά 4/5 και τον Μπράουν 2/3. Ο Πανιώνιος είχε 5/13 από τα 6μ75. Αξιοσημείωτο πως στο διάστημα αυτό ο Μποχωρίδης δεν είχε ευστοχήσει, παίρνοντας μόλις δύο σουτ, αφού η άμυνα των «κυανέρυθρων» είχε σε μεγάλο βαθμό προσαρμοστεί πάνω του.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Μάνος, Διαμαντής

Δεκάλεπτα: 20-19, 47-49, 59-68, 80-86