26.3 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Ήφαιστος “εκτέλεσε” την Κύμη

Ο Ήφαιστος Λήμνου ήταν καταιγιστικός στην αναμέτρησή του με την Κύμη, επικρατώντας επί της ομάδας του Ισίδωρου Κουτσού με 81-74. Πέρα από τη μεγάλη διαφορά που διαμόρφωσε η ομάδα της Λήμνου κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, η ήττα αυτή άφησε την Κύμη στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Ο Ήφαιστος έκανε δυναμικό ξεκίνημα με ένα 4-0 από τον Έβανς, η Κύμη ωστόσο απάντησε με εύστοχο σουτ τριών πόντων του ΤζέιΚουάν (4-3, 3'). Οι γηπεδούχοι βέβαια δεν έχασαν το ρυθμό τους και συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά τους, φτάνοντας μέχρι και το +5 (10-5, 4'). Η Κύμη ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική και μάλιστα κατάφερε εύκολα να ισοφαρίσει με τον Σαγκς (14-14, 9'), αλλά και να περάσει μπροστά με τον Τουντζιαράκη (14-16, 9'). Το δεκάλεπτο έκλεισε μία εύστοχη βολή του Ουίγγινγκς για το 17-19. Με τη έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ήφαιστος πήρε ανάσα ζωής με το τρίποντο του Μανωλόπουλου για το 20-19. Η Κύμη απάντησε και ξαναπέρασε μπροστά (24- 27, 15') αλλά ο Σμιθ ήταν και πάλι εκεί για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (27-27, 17'). Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τον Ήφαιστο να εκμεταλλεύεται τα λάθη της Κύμης στα τελευταία λεπτά και να διαμορφώνει μία διαφορά υπέρ του (33-27, 19').

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε δραματικά με τη ζυγαριά να γέρνει προς τη μεριά του Ηφαίστου. Οι γηπεδούχοι με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 εκτόξευσαν τη διαφορά τους στο +18 (45-27, 23') με την Κύμη να μένει χωρίς σκορ για 9'50". Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν για πρώτη φορά στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Μαραγκό (45-29, 25'), ωστόσο δεν κατάφερε να κόψει το ρυθμό του Ηφαίστου που ήταν καταιγιστικός. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Κύμη έδειξε ότι έχει σφυγμό, βάζοντας πίεση στον Ήφαιστο και οδηγώντας το παιχνίδι από το -21 στο -8 (57-49, 34') αναγκάζοντας τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να πάρει ένα ακόμη time out. Ο Ήφαιστος ωστόσο επανήλθε και μεγάλωσε ξανά τη διαφορά του "κλειδώνοντας" τη νίκη (70-52, 36'). Η Κύμη κατάφερε να αγχώσει τον Ήφαιστο, 9" πριν το τέλος της αναμέτρησης (78-74, 40'), αλλά η προσπάθειά της δεν ήταν αρκετή για την ανατροπή. Το τελικό 81-74 διαμόρφωσε ο Φρεϊμάνις με δύο εύστοχες βολές.

Δεκάλεπτα: 17-19, 33-27, 54-37, 81-74

ΔΙΔΥΜΟ ΠΟΥ "ΚΑΙΕΙ":

Ο Ήφαιστος πήρε μία μεγάλη νίκη απέναντι στην Κύμη με τους Σον Έβανς και Ταϊρόν Μπρέιζελτον να ηγούνται της ομάδας της Λήμνου για τη νίκη αυτή. Ο Έβανς ήταν εντυπωσιακός σημειώνοντας 17 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ από τη μεριά του ο Μπρέιζελτον σκόραρε 15 πόντους, ενώ την ίδια ώρα είχε 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Ο Ήφαιστος ήταν καταιγιστικός απέναντι στην Κύμη, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον τα λάθη των φιλοξενούμενων, εξασφαλίζοντας συνολικά 21 πόντους από τα λάθη της Κύμης.