17.4 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Επέστρεψε στις νίκες και… ξεμπέρδεψε το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο επέστρεψε στις νίκες, μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες, και με το 91-84 επί του Γυμναστικού μετά από ένα συναρπαστικό και θεαματικό παιχνίδι, έφτασε τις 8 νίκες, έβγαλε κάθε σκέψη για την παραμονή και συνεχίζει για... οπου βγει με ελπίδες πλέον για τα πλέι οφ. Πάλεψαν στα ίσια το ματς οι Λαρισινοί που επιβεβαίωσαν ότι έχουν πάρει φόρα και είναι στο χέρι τους η σωτηρία.

Το Ρέθυμνο μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένο να επιβάλλει τον ρυθμό του και το κατάφερε απόλυτα για 12 λεπτά. Από το 8-0 στο 3'30'', με Λι και μούντι διατηρούσε μια διαφορά μέχρι το 27-15 του δεκαλέπτου και το +13, 34-21 στο 12'30'', σημείο που είχαν οι γηπεδούχοι 4/6 τρίποντα έναντι 0/5 του Γυμανστικού και 12-6 ήταν τα ριμπάουντ.

Η είσοδος του... αφηνιασμένου Μπαρτ, αλλά και του Μπάντερ που έδωσε μακρινό σουτ στους φιλοξενούμενους σε συνδυασμό και με την πίεσή στην άμυνά τους έφερε ένα μεγάλο σερί 16-2 για ην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου και στο 17' πτροηγήθηκε με 37-36! Ο Χάρης Γιαννόπουλος υπέγραψε την λύση του προβλήματος για το Ρέθυμνο, έφερε την ομάδα του μπροστά μερ 46-41 στο 19' και στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν στο 46-44.

Ο Γυμναστικός είχε το καλύτερό του διάστημα στην έναρξη της τρίτης περιόδου και προσπέρασε με πέντε πόντους, 53-58 στο 25', όμως, το Ρέθυμνο μπόρεσε να σταματήσει την επίθεση των αντιπάλων και κυρίως τον Μπαρτ, κάλυψε την διαφορά και το 64-65 του δεκαλέπτου έδειχνε ότι όλα ήταν ρευστά.

Ο Αρμστεντ έδωσε έναν καλό ρυθμό στο Ρέθυμνο στην τελευταία περίοδο, με αυτόν κουμαναταδόρο το Ρέθυμνο πήρε στο 35' μια σημαντική διαφορά με το σκορ στο 76-69,  ο Μπαρτ παρέλεμενε σε αφλογιστία και μαζί του όλη η ομάδα. Στο 37' το Ρέθυμνο πήγε στο +9, 81-72, ο Μπαρτ ξαναβρήκε τον δρόμο για το καλάθι και μείωσε στο 85-82 στο 39' με προσωπικές επιθέσεις, αλλά το Ρέθυμνο αντέδρασε σωστά και πανηγύρισε τη νίκη.

ΨΥΧΡΑΙΜΟΣ: Το Ρέθυμνο πήρε πράγματα από αρκετούς παίκτες στην διάρκεια του αγώνα, Γκούντγουιν και Αρμστεντ ήταν αυτοί που το "κουβάλησαν" σε μεγαλύτερ διάρκεια, αλλά η ψυχραιμία του Χάρη Γιαννόπουλου ήταν καθοριστική σε καίρια σημεία του αγώνα.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα γενικά ισορροπημένο παιχνίδι, δύο νούμερα έκαναν την διαφορά. Τα 12 περισσότερα ριμπάουντ των γηπεδούχων, 38-26, τα οποία σε πολλές περιπτώσεις έφεραν και βολές που ήταν 30-19.