19.1 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Ιωνικός – Λάρισα 84-89: Με Μούντι καλπάζει για άνετη παραμονή (vid)

Η Λάρισα έχει πάει φόρα πλέον και δε σταματάει πουθενά. Μετά την Πάτρα, σήμερα άλωσε και τη Νίκαια με το 89-84επί του Ιωνικού κι αφού ενδιάμεσα είχε νικήσει και στην έδρα της τον Αρη, έφτασε τις τρεις σερί νίκες, τέσσερις συνολικά και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα επί του σημερινού της αντιπάλου, τον οποίο άφησε στις τρεις νίκες και του έχει πάρει την έδρα. Τον άφησε όμως και να φωνάζει για τη διαιτησία, δείχνοντας ότι είχε μεγάλα παράπονα από τις αποφάσεις των Ζαχαρή, Τσιομπάνου και Μαλαμά. Τρομερό παιχνίδι και πάλι από τον Μούντι, αλλά και τον Χάντσον για τη Λάρισα που δεν είχε και σήμερα τον Μάριτς, όμως οι ψηλοί του Ιωνικού δε βήθησαν, με τον Γόντικα να αποβάλλεται, τον Μόουζες να δείχνει τελείως εκτός ρυθμού και τον Λάνγκφορντ το ίδιο.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο μεγάλους πρωταγωνιστές, πλούσιο θέαμα και αρκετά αξιοσημείωτα. Ο Ιωνικός στο 6' βρέθηκε στο +10, 16-6 εκμεταλλευόμενος τα 9 λάθη(!) που είχε κάνει μέχρι εκείνο το σημείο η Λάρισα. Με τα τρίποντα οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν, μείωσαν σε 23-21 στο δεκάλεπτο και οι Τζέρμαν και Μούντι είχα ήδη κάνει σαφές ότι το ματς ήταν... two men show.

Ο Ιωνικός στο 16' πήρε πάλι μια διαφορά, 37-31 με νέο ξέσπασμα του Τζέρμαν που έφτασε τους 17 πόντους, όμως, ο ασυγκράτητος Μούντι και ο ανίκητος κοντά στα καλάθια Κρουμπάλι έφεραν τη Λάρισα στο 43-44 του ημιχρόνου. Οι Θεσσαλοί έπαιζαν πού με διεισδύσεις, κέρδισαν 15 βολές και τις έβαλαν όλες, έναντι μόλις 2/2 του Ιωνικού που έπαιζε με το μακρινό σουτ.

Η Λάρισα είχε επιβάλλει τον ρυθμό της πλέον, είδε και τον Τζέιλεν Χάντσον να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση και το 52-63 στο 27' ήταν η πρώτη διψήφια διαφορά της και αποτύπωνε όσα γίνονταν στο παρκέ. Την πήγε μέχρι τους 19 πόντους, 52-71 στο 29' και είχε πια το ματς στα χέρια της, με το δεκάλεπτο να λήγει 54-71 και την Λάρισα να κυριαρχεί απόλυτα.

O Ιωνικός ανασυγκροτήθηκε, δεν το παράτησε, και στο 35' έριξε τη διαφορά στους 12, 69-81. Το κοντό σχήμα απέδιδε και στην πίεση και επιθετικά με τον Πάρκερ να έχει ανέβει κατακόρυφα στο σκορ και το 75-82 στο 37'... ζέστανε την ατμόσφαιρα.

Στο 77-83 και με 1'14'' να μένει, ο Μούντι σκόραρε ένα καλάθι που στο βίντεο φαίνεται εκπρόθεσμο, οι διαιτητές το μέτρησαν και χρειάστηκαν... παροτρύνσεις να πάνε στο βίντεο με καθυστέρηση και τελικά να το ακυρώσουν. Ο Ιωνικός έκανε την μεγάλη αντεπίθεση και μπήκε στο τελευταίο λεπτό έχοντας πλησιάσει στους 4, 79-83. Ενα... ανόητο φάουλ του Λάνγφορντ στον Μούντι σε προσπάθεια για τρεις έφερε το 79-86 και ουσιαστικά έκρινε το ματς.

ΑΝΑΜΟΡΦΩΤΗΣ: Ο Στέφαν Μούντι δεν ήταν τυχαίο ότι αποτέλεσε στόχο αρκετών ομάδων στις... διορθώσεις του χειμώνα. Η Λάρισα τον κέρδισε και τον απολαμβάνει, αφού σήμερα ήταν πάλι ασταμάτητος και ο απόλυτος ηγέτης της Λάρισας.

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ: Χρειάστηκε να παρέμβει ο Αντώνης Χατζηκυριάκος να παρέμβει για να ηρεμήσει τον έξαλλο Γιουτζίν Τζέρμαν ο οποίος είχε σοβαρό επεισόδιο με τον Κούρο Σεγκούρα σε τάιμ προς το τέλος της τρίτης περιόδου και όλα δείχνουν ότι στον Ιωνικό υπάρχει ένα σοβαρό θέμα που δημιουργήθηκε και θέλει χειρισμό. Ο Τζέρμαν δεν ξαναμπήκε πάντως στο παρκέ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Λάρισα εκτέλεσε 36 βολές, με 15 από το ημίχρονο, ο Ιωνικός 16 με 2 στο ημίχρονο και αυτή η διαφορά και ήταν καθοριστική στην εξέλιξη του αγώνα και αποτέλεσε τον βασικό λόγο για τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.