20.1 C
Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024

Δια πυρός και σιδήρου ο Πανιώνιος

O Πανιώνιος είχε τον έλεγχο του ματς για περίπου 30 λεπτά, πήγε να αυτοκτονήσει στο φινάλε (επιμέρους σκορ 4ης περιόδου 10-23), αλλά κατάφερε εν τέλει να πάρει μια πολύτιμη νίκη, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Λάρισας με 74-71 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket Legaue.

Αυτή ήταν  πέμπτη φετινή και τρίτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Λίνου Γαβριήλ, την ώρα που η Λάρισα υπέστη την 8η φετινή της ήττα και βρίσκεται σε δυσχερή βαθμολογική θέση.

To άγχος των δύο ομάδων ήταν εμφανές τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Πανιώνιος έτρεξε ένα σερί 10-0,με το οποίο διαμόρφωσε το 3-6 σε 13-6 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η Λάρισα έκανε αρκετά φάουλ, αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν το δώρο των βολών (8/14). Το δεκάλεπτο έληξε με το buzzzer beater τρίποντο του Καμπερίδη, που έγραψε το 21-16.

Η ομάδα από το Θεσσαλικό κάμπο έβγαλε αντίδραση και προσπέρασε με 21-24, τρέχοντας σερί 8-0 σε 1  μισή αγωνιστικό λεπτό, με 2 συναπτά τρίποντα του Μπράντον Ρας. Κάπως έτσι ξεκίνησε ένας άτυπος διαγωνισμός τριπόντων μεταξύ των δύο ομάδων, με αρκετά άστοχα και ελάχιστα εύστοχα σουτ εκατέροθεν (7/14 και 4/14 αντίστοιχα). Οι αντιμαχόμενοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια του "Σοφία Μπεφόν", με τον Πανιώνιο να προηγείται με ένα καλάθι, 37-35.

Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ έγινε αφεντικό μετά την ανάπαυλα, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +11, με τη Λάρισα να πετυχαίνει καλάθι στο δεύτερο μέρος από 3:30', με τρίποντο του Τσιλούλη. H μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε το +17 δις (60-43 δια χειρός Πέτροβιτς και 63-46 δια χειρός Βεργίνη).

Η τελευταία περίοδος βρήκε τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου να υπολείπονται με 64-48, ωστόσο με ένα επιμέρους 9-0 μείωσε στου 7 (64-57). Στοπ σε αυτό το σερί έβαλε ο Βεργίνης, μετά από σχεδόν 5 λεπτά που είχε μείνει χωρίς σκορ ο Πανιώνιος. Ο Μπερχανεμέσκελ, ο οποίος αφυπνίστηκε στο τέλος, μείωσε σε 66-63. Ανάσα 3 πόντων στους γηπεδούχους έδωσε ο Ντουρέν, για να ακολουθήσουν 2 εύστοχες βολές του Σάμουελς. O Μπερχανεμέσκελ μείωσε εκ νέου στους 3 (72-69), 35" πριν το φινάλε. Άστοχη προσπάθεια 2 πόντων από τον Πάσαλιτς. Δύο εύστοχες βολές του Ρας, με 7.6" να απομένουν. Εύστοχο σετ βολών και από τον Πάσαλιτς. Ο Πανιώνιος άφησε το τελευταίο σουτ στη Λάρισα, όμως ο Χάρις αστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο και οι γηπεδούχοι πήραν την πέμπτη φετινή τους νίκη με 74-71.

Ο ΕΜΠΕΙΡΟΣ: Ο αρχηγός του Πανιωνίου, Δημήτρης Βεργίνης, στάθηκε στο ύψος τον περιστάσεων και δείχνοντας την κλάση και την εμπειρία του τελείωσε το ματς με 19 πόντους(2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολές) ,7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όμως υπέπεσε και σε 5 λάθη, σε 35:35 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Πανιώνιος επιχείρησε και ευστόχησε σε περισσότερα τρίποντα (13/27), από ότι δίποντα (9/23), γεγονός αρκετά ασυνήθιστο.