25.6 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Βιλερ… μπάμ!

Η Βιλερμπάν φανέρωσε ξανά τη δύναμη της έδρας της, έδωσε μία ακόμα... σφαλιάρα στο φιλόδοξο Μιλάνο νικώντας με 89-82 και πλησίασε σε απόσταση βολής από την πρώτη οκτάδα. Ήταν η πρώτη νίκη της Βιλερμπάν μετά από τέσσερις σερί ήττες, αντίθετα το Μιλάνο συμπλήρωσε τέσσερις συνεχόμενες ήττες κι από εκεί που βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας, τώρα κινδυνεύει να μείνει εκτός οκτάδας.

Το Μιλάνο πήρε από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα χτυπώντας μέσα στη ρακέτα με τον Γκουντάιτις και τον Σκόλα και με τον Ροντρίγκεθ να οργανώνει σωστά. Προηγήθηκε με 16-8 στο 5' και διατήρησε την πρωτοπορία σε όλο το πρώτο ημίχρονο, έστω κι αν είχε σκαμπανεβάσματα.

Η Βιλερμπάν προσπάθησε να αντιδράσει και με κάποιες καλές προσπάθειες από τον Λάιτι και τον Στράζελ μείωσε 24-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως στο ξεκίνημα της δεύτερης το Μιλάνο με τον Μορασκίνι να δίνει λύσεις έτρεξε ένα 8-0 μέσα στα πρώτα τρία λεπτά και ξέφυγε με 32-20. Παρ' όλα αυτά η Βιλερμπάν βάζοντας την μπάλα μέσα στη ρακέτα, στους Τζεκίρι και Μπάκο, και με καλή άμυνα κατάφερε να μαζέψει ξανά τη διαφορά (38-34 στο 18'30'') πριν ο Ροντρίγκεθ με ένα μεγάλο τρίποντο δώσει στο Μιλάνο προβάδισμα 7 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (45-38).

Η Βιλερμπάν μάζεψε γρήγορα τη διαφορά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, καθώς ο Λάιτι εξακολουθούσε να είναι ζεστός και ο Τέιλορ πήρε φόρα κι άρχισε κι αυτός να σκοράρει από την περιφέρεια. Στο 25' ισοφάρισε 54-54 και 2,5 λεπτά αργότερα με σερί 9-0 προηγήθηκε με 63-57 απέναντι σε ένα Μιλάνο, που τα περίμενε όλα στην επίθεση από τους Ροντρίγκεθ και Σκόλα. Όταν όμως αυτοί σίγησαν, δεν φάνηκε να διαθέτει άλλες αξιόπιστες λύσεις. Συν τοις άλλοις η Βιλερμπάν είχε αρχίσει να κάνει περισσότερο αισθητή την παρουσία της στα επιθετικά ριμπάουντ κι αυτό της έδινε μεγαλύτερο πλεονέκτημα, τόσο ώστε να προηγηθεί στο τέλος της τρίτης περιόδου με 70-61, με επί μέρους σκορ στο δεκάλεπτο 32-16.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Βιλερμπάν έδειχνε να κυριαρχεί. Παίρνοντας λύσεις και από παίκτες όπως ο Καουντί και ο Τζάκσον προηγήθηκε στο 31' με 74-61, έχοντας τρέξει ένα σερί 11-2 μέσα σε τρία λεπτά. Το Μιλάνο έδειχνε σε σύγχυση, αφού τίποτα δεν δούλευε καλά σε άμυνα κι επίθεση, ωστόσο μετά το 33' έβγαλε αντίδραση. Βελτίωσε την άμυνά του, ο Ταρτσέφσκι έκανε καλή δουλειά κάτω από τα καλάθια και με ένα τρίποντο του Μπρουκς μείωσε 76-72 στο 36'. Λάιτι και Τέιλορ, ωστόσο, ήταν εκεί για τη Βιλερμπάν. Έβαλαν από ένα τρίποντο, η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 7 (81-74) στο 37' και το Μιλάνο έπεσε οριστικά στο καναβάτσο.

Δεν είχε άλλες λύσεις στην επίθεση, αφού οι Σκόλα και Ροντρίγκεθ είχαν σιγήσει, και δεν μπόρεσε να επιχειρήσει την ανατροπή. Ο Λιβιό με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 85-74 δύο λεπτ΄ πριν από τη λήξη και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

ΔΙΔΥΜΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΩΝ: Οι Ντέιβιντ Λάιτι και Τζόρνταν Τέιλορ ήταν οι παίκτες που σήκωσαν το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση της Βιλερμπάν και "εκτέλεσαν" επί της ουσίας το Μιλάνο. Σημείωσαν και οι δύο μαζί 37 πόντους με 5/7 τρίποντα.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Βιλερμπάν είχε 6 επιθετικά ριμπάουντ περισσότερα (10 έναντι 4) και έκανε 3 λάθη λιγότερα (6 έναντι 9). Άρα έκανε 9 επιθέσεις περισσότερες.