15.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Το πάλεψε, αλλά μένει… εντός πλέον ο ΠΑΟΚ (pics)

Πόσοι δεν σκέφτηκαν βλέποντας τον αγώνα, εκείνα τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με την Καρσίγιακα στην Πυλαία... Εκεί όπου το +19 έγινε +6 και ουσιαστικά έδωσε στην τούρκικη ομάδα να διεκδικήσει και τελικά να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League με το τελικό 79-67 στην Σμύρνη.

Μόλις στα μισά της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν καλύψει για πρώτη φορά τη διαφορά των έξι πόντων με την οποία είχαν ηττηθεί στη Θεσσαλονίκη. Το 4-5 (2’45’’) έγινε 11-5 (5’) και 15-5 (6’10’’) με τον ΠΑΟΚ να μένει χωρίς σκορ για περίπου τέσσερα λεπτά (15-6 στο 6’30’’ και 15-8 στο 7’). Γκος, Κατσίβελης και Ζάρας έδωσαν ανάσες στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (20-17, 11’10’’) με τον ΠΑΟΚ να μένει κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (26-21, 14’30’’). Και πάλι όμως η Καρσίγιακα βρήκε τις λύσεις που ήθελε για να ανεβάσει το δείκτη της διαφοράς στο +13 (41-28, 19’).

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν από τα πλέον παραγωγικά του ΠΑΟΚ με τους Γκος, Τζάκσον και Χαραλαμπόπουλο να μειώνουν στους τέσσερις (46-42, 22’45’’). Και τον Κατσίβελη να αναγκάζει τον Τριφούνοβιτς να πάρει τάιμ άουτ, διαμορφώνοντας το 48-46 (35’34’’). Η άμυνα είχε ανεβάσει ρυθμούς, ο ΠΑΟΚ πήγε στο ριμπάουντ, αλλά στο σημείο αυτό δύο προσπάθειες που δεν βρήκαν το στόχο και δύο λάθη, έδωσαν την Καρσίγιακα τον χώρο που χρειαζόταν για να φτάσει και πάλι στο +9 (57-48, 30´15´´). Ένα κάρφωμα από τον Χαραλαμπόπουλο έδωσε μια ανάσα, αλλά ο Τζόουνς ήταν και πάλι εκεί για να ευστοχήσει από τα 6μ75 και μαζί με τους Ουότερς και Ουγκουρλού να οδηγήσουν στο +16 (66-50, 32’27’’).

Ο Χαραλαμπόπουλος από τα 6μ75 μείωσε (66-53, 33’) και οι Γκος – Τζόουνς έγραψαν το 69-58 (34’30’’) με τον δεύτερο να δίνει μονοψήφια τιμή στη διαφορά (72-63, 36'17''). Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης βοήθησε τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα βήμα πιο μπροστά (72-65, 37'). Οι γηπεδούχοι με τον Τζαρόντ Τζόουνς να συνεχίζει να πρωταγωνιστεί έφτασε στο +9 (74-65), αλλά οι Θεσσαλονικείς έχασαν συνεχόμενες ευκαιρίες να σκοράρουν και οι Τούρκοι πήγαν και πάλι στο +10 (75-65) μόλις ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, για να πάρουν τελικά τη νίκη και την πρόκριση με το 79-67.

Διαιτητές: Ντοζάι (Κροατία), Μάριτσιτς (Σερβία), Κοζλόβσκις (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 20-13, 43-33, 55-48, 79-67