16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Θρύλος με… πλεονέκτημα! (vids)

Με ηγέτη και πάλι τον Βασίλη Σπανούλη και εμφανίζοντα επιθετικό πλουραλισμό, αλλά και αμυντικές αδυναμίες, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 89-82 την Εφές και εξασφάλισε όχι μόνο το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, αλλά και το ότι δεν θα πέσει κάτω από την τρίτη θέση. Πλέον αυτό για το οποίο θα παλέψει στις δύο τελευταίες αγωνιστικές είναι η δεύτερη θέση με αντίπαλο τη Φενερμπαχτσέ.

Παίζοντας με τη γνωστή συνταγή, την μπάλα δηλαδή στα χέρια του Σπανούλη, ο οποίος ήταν και πάλι ο γνωστός Σπανούλης σκοράροντας και μοιράζοντας έτοιμα καλάθια, ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση να "καθαρίσει" νωρίς το παιχνίδι. Προηγήθηκε με 7-0 στο 2' και όταν κατάφερε να ελέγξει κάποια προβλήματα που του προξένησε η Εφές με τον Ουίμς και τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε, ξέφυγε κι άλλο. Στο τελευταίο 4λεπτο της πρώτης περιόδου οι "ερυθρόλευκοι" έτρεξαν ένα σερί 13-3 με πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος πήρε ρεβάνς για τις κακές άμυνές του στην αρχή πάνω στον Ουίμς σκοράροντας 8 πόντους, και χάρη σε αυτό έφτιαξαν μια καλή διαφορά (30-15) παίζοντας ταυτόχρονα ωραίο μπάσκετ.

Όμως στη δεύτερη περίοδο φάνηκε ότι επαναπαύθηκαν. Στην επίθεση πάτησε λίγο φρένο, πράγμα ως ένα σημείο λογικό, καθώς έγιναν αλλαγές και από τους αναπληρωματικούς μόνον ο Στρέλνιεκς έδειξε να είναι συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι, όμως το μεγάλο πρόβλημα ήταν η άμυνα. Οι παίκτες του Ολυμπιακού έμοιαζαν κάπως χαλαροί σε αυτό το κομμάτι, πράγμα που προκάλεσε την οργή του Σφαιρόπουλου, ο οποίος πήρε δύο τάιμ άουτ προσπαθώντας να τους αφυπνίσει. Η Εφές άρχισε σιγά σιγά να ψαλιδίζει τη διαφορά, που έφτασε και τους 17 πόντους (36-19) στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου, καθώς ο Σίμον άρχισε να σκοράρει, ενώ έβρισκε λύσεις και μέσα στη ρακέτα, κυρίως από τον Στίματς. Έτσι, το 45-30 του 16' έγινε 45-40 δυόμισι λεπτά αργότερα, ωστόσο σε εκείνο το σημείο 4 πόντοι από τους Ρόμπερτς και Πρίντεζη κι ένα επιπόλαιο και άστοχο σουτ από τον Μακ Κόλουμ ενδιαμέσως, επέτρεψε στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 49-40 και να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ 49-42 υπέρ του.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Εφές πλησίασε κι άλλο, καθώς ο Ολυμπιακός άρχισε λίγο υποτονικά. Ο Μιλουτίνοφ ήταν ο μόνος που σκόραρε, αλλά ό,τι έβαζε μπροστά το έτρωγε πίσω από τον Ντάνστον, έβαλε κι ένα τρίποντο ο Μότουμ και η τουρκική ομάδα πλησίασε 51-49 στο 23'. Κάπου εκεί αφυπνίστηκε ο Σπανούλης, ο οποίος με ένα καλάθι, ένα γκολ φάουλ και δύο ασίστ σε Παπαπέτρου και Μιλουτίνοφ επέτρεψε στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 62-51 στο 26' και να νιώσει ξανά ασφαλής. Πράγμα που φάνηκε από την εξέλιξη που είχε ο αγώνας στα επόμενα λεπτά. Ο Ολυμπιακός έπαιζε πια πολύ καλύτερη άμυνα (σημαντικό ρόλο έπαιξε σε αυτό και η παρουσία του Μάντζαρη, που πίεσε πολύ στην περιφέρεια), τον βοήθησε και το βιαστικό πολλές φορές παιχνίδι της Εφές, ενώ στην επίθεση ο Σπανούλης έκανε ό,τι ήθελε, ο δε Μιλουτίνοφ κυριαρχούσε μέσα στη ρακέτα, καρφώνοντας απανωτά μετά από τις ασίστ του αρχηγού του. Κάπως έτσι οι "ερυθρόλευκοι" με σερί 16-2 προηγήθηκαν στο 28' με 69-53 και στο τέλος της περιόδου με 70-57.

Όμως η Εφές είχε ακόμα ζωή. Εκμεταλλεύτηκε το ότι ο Σφαιρόπουλος άρχισε την τελευταία περίοδο χωρίς τους Σπανούλη, Μιλουτίνοφ, που είχαν σμπαραλιάσει την άμυνά της το προηγούμενο διάστημα, και πλησίασε ξανά. Στο 33' το σκορ ήταν 72-68 με την Εφές να βρίσκει πόντους μέσα στο καλάθι, αλλά και στο ανοικτό γήπεδο, όπου της επέτρεψαν οι "ερυθρόλευκοι" να παίξει με τα λάθη και τα άστοχα σουτ τους. Σε εκείνο το σημείο ο Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ και μετά από αυτό ο Ολυμπιακός κατάφερε να συγκρατήσει την ορμή της Εφές, η οποία με πρωταγωνιστή τον Σίμον είχε αρχίσει να γίνεται ξανά απειλητική. Στο 35' πέρασε ξανά και ο Σπανούλης, οι Παπαπέτρου και Τιλί έδωσαν κάποιες κρίσιμες επιθετικές λύσεις, αλλά η Εφές παρέμενε κοντά.

Τα καλάθια των Μάντζαρη και Παπαπέτρου (μετά από ασίστ του Σπανούλη) ήταν κρίσιμα, ωστόσο δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να νιώσει ασφαλής, διότι η άμυνά του αντιμετώπιζε προβλήματα από τους Σίμον και Ουίμς, που κρατούσαν ζωντανή την Εφές. Η τουρκική ομάδα μείωσε 85-82 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος και είχε την ευκαιρία να πλησιάσει στον πόντο 54'' πριν από τη λήξη, αλλά το τρίποντο του Σίμον ήταν άστοχο. Αντίθετα το τρίποντο του Σπανούλη αμέσως μετά βρήκε στόχο και χάρη σε αυτό ο Ολυμπιακός "καθάρισε" παίρνοντας αυτό που ήθελε.

ΟΙ ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ: Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν και πάλι το Α και το Ω του Ολυμπιακού, όμως σε αυτό το παιχνίδι είχε πολλούς άξιους συμπαραστάτες. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ βαρέθηκε να καρφώνει στο καλάθι της Εφές αξιοποιώντας τις ασίστ του αρχηγού του. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σκόραρε 17 πολύτιμους πόντους, βοηθώντας και στην άμυνα, αλλά και στα ριμπάουντ. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης βοήθησε πάρα πολύ στην άμυνα στην τελευταία περίοδο, μοίρασε 5 ασίστ και πέτυχε κι ένα κρίσιμο τρίποντο στο 35'.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός έκανε 15 λάθη και η Εφές μόλις 5. Αυτό δείχνει γιατί οι "ερυθρόλευκοι" δυσκολεύτηκαν τόσο πολύ για να κερδίσουν...