Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Νίκες για τα φαβορί, ήττες για τους Κύπριους στο FIBA Europe Cup (vids)

Με ήττες προχώρησαν στην 2η αγωνιστική του FIBA Europe Cup Κεραυνός και ΑΠΟΕΛ. Με νίκες συνέχισαν τα φαβορί της διοργάνωσης Καρσίγιακα, Μπαϊρόιτ και Ενισέι.

Group A

Το 2/2 έκανε στην Ουγγαρία η Μπενφίκα που κέρδισε εύκολα την Πέκσι με 81-89. Οι Ίβηρες πάτησαν γκάζι στην 2η περίοδο κρατώντας διαφορές άνω των 20 πόντων, με πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση της Μπενφίκα στο τέλος και κατέβασαν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Η Λέιντεν ζορίστηκε απέναντι στην Ίντερ Μπρατισλάβας αλλά με τους Πέρσονς και Ουίλιαμς σε μεγάλη μέρα κέρδισε 80-67.

Group B

Πάλεψε αλλά δεν άντεξε μέχρι τέλους ο Κεραυνός Στροβόλου που ηττήθηκε στο Ισραήλ με 87-78 από την Ιρόνι Νες Ζιόνα. Ο Αμπουκάρ με 17π. ήταν ο κορυφαίος για τους πρωταθλητές Κύπρου. Στην Ολλανδία η Τσβόλε ανέδειξε από νωρίς την ανωτερότητα της απέναντι στην Κάπφενμπερκ (89-64) με τον Ουόκερ να σημειώνει 25π.

Group C

Βαριά εντός έδρας ήττα (69-92) που ελαχιστοποιεί παράλληλα τις πιθανότητες για πρόκριση υπέστη ο ΑΠΟΕΛ από την σαφώς πιο έμπειρη Βέντσπιλς. Ο Γκάρετ πάλεψε για τους Κύπριους αλλά δεν είχε βοήθειες. Στην Γερμανία η Μπαϊρόιτ (97-89) έπαιξε όσο χρειαζόταν για να κάμψει για την αντίσταση της Πρίστινα που είδε εκ νέου τον Μπερίσα να πετυχαίνει 30π.

Group D

Με διπλό έφυγε από την Τουρκία η Οραντέα. Οι Ρουμάνοι αν και βρέθηκαν με 10 πόντους πίσω στα μισά της 3ης περιόδου ανέκαμψαν στην 4η και με μπροστάρη τον Ζέκοβιτς υποχρέωσαν σε εντός έδρας ήττα την Μπαχτσεσεχίρ (66-71). Η άλλη ομάδα από την Ρουμανία δεν τα κατάφερε, η Σίμπιου σε ένα κλειστό παιχνίδι έχασε με 74-82 από την Φρίμπουργκ.

Group E

Στην Σμύρνη η Καρσίγιακα δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στην Γκρόνινγκεν  την όποια κέρδισε εύκολα με σκορ 77-57. Κορυφαίος ο Τέιλορ με 16π. Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε ο βελγικός εμφύλιος καθώς οι Βρυξέλλες κέρδισαν στην παράταση την Σαρλερουά με 104-101. Οι γηπεδούχοι είχαν 12/25 πίσω από τα 6,75μ.

Group F

Την παράταση χρειάστηκε η Τσμόκι κόντρα στην Ντνιεπρ (108-101) παρά του γεγονότος ότι είχε διαφορά 21 πόντων λίγα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Διπλό πρόκρισης έκανε στην Βουλγαρία η Κίεβ (76-83) δυσκολεύοντας το έργο της Λέφσκι για την οποία ο Κοστόφ σημείωσε 25π.

Group G

Με άνεση έκανε την 2η νίκη στον όμιλο η Κλούζ (92-80) κόντρα στην Μπάλκαν. Η ομάδα από την Ρουμανία με κορυφαίους τους Ρίτσαρντ και Τζόνσον ξέφυγε στο ματς και όταν οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν ήταν πλέον αργά. Στο Κράσνογιαρσκ η Ενισέι πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην Ευρώπη απέναντι στην Σοντερτάλιε. Το 99-78  αδικεί την φιλότιμη προσπάθεια των Σουηδών στο πρώτο ημίχρονο.

Group H

Η Κόρμεντ διπλασίασε τις νίκες της στον όμιλο απέναντι στην Λέγκια που προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο. Ο Έντουαρντς με 21π. ήταν ο πρώτος σκορερ της αναμέτρησης. Στην μάχη της Σκανδιναβίας με κορυφαίο τον Έβανς η Μπάκεν ανέβασε ρυθμό στο τέλος και νίκησε την Κατάγια με 89-70.

Επόμενη αγωνιστική: Κόρμεντ - Κατάγια, Λέγκια - Μπάκεν