24.9 C

Μεγάλα “διπλά” και κορυφή μόνο για την “Μπάρτσα” (vids)

Η νίκη του Ολυμπιακού στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε από τα αποψινά παιχνίδια με τα οποία έπεσε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, στο πρώτο μέρος της πρώτης “διαβολοβδομάδας” της σεζόν. Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν αντίδραση μετά τις δύο διαδοχικές ήττες από Ζενίτ και Μπασκόνια υποχρεώνοντας την ΤΣΣΚΑ στην πρώτη ήττα της. Σπουδαίο “διπλό” σημείωσε και η Ζενίτ στην παράταση επί της Ζαλγκίρις δείχνοντας ότι δεν θα είναι εύκολη λεία για ομάδες της μέσης ταχύτητας της Ευρωλίγκας, ενώ ο “κατήφορος” της Φενέρμπαχτσε συνεχίστηκε στο Τελ Αβίβ για να βρεθεί στο 1-4. Σε αρνητικό πρόσημο (2-3) βρίσκεται και η Ρεάλ μετά την ήττα της στο Μόναχο ενώ η Μπαρτσελόνα διατήρησε το αήττητο της, αν και αντιμετώπισε ως το τέλος τη σθεναρή αντίσταση της Βαλένθια και έμεινε μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νίκη με την οποία βάζει σε διαφορετική βάση την προσπάθεια του στη διοργάνωση, σημείωσε ο Ολυμπιακός επί της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα. Επικράτησε των πρωταθλητών Ευρώπης με 84-79, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού μετά τη δεύτερη περίοδο. Κορυφαίος των “ερυθρόλευκων” ήταν ο Μπράντον Μπολ με 20 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ ενώ 16 πόντους είχε ο Κέβιν Πάντερ και 11 με πέντε ριμπάουντ ο Γιώργος Πρίντεζης. Για την ΤΣΣΚΑ που υποχρεώθηκε στην πρώτη ήττα της στη φετινή διοργάνωση, ο Μάικ Τζέιμς είχε 22 πόντους, πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ

Αγωνία ωστόσο δημιούργησε ο τραυματισμός του Κώστα Παπανικολάου.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε και η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης περνώντας από το Κάουνας με το 82-70 επί της Ζαλγκίρις στην παράταση. Ο Ματέουζ Πονίτκα οδήγησε την ομάδα του Πλάθα με 19 πόντους (τους εννιά στην παράταση) και επτά ριμπάουντ, ενώ πολύτιμη ήταν η προσφορά και του Γκουστάβο Αγιόν με 11 πόντους, πέντε ριμπάουντ, πέντε ασίστ και τέσσερα κλεψίματα. Η Ζαλγκίρις που υποχρεώθηκε στην τρίτη ήττα της στις πέντε αγωνιστικές, εκτέλεσε με χαμηλά ποσοστά (38,9% δίποντα, 25,9% τρίποντα) και είχε ως κορυφαίο τον Ζακ ΛεΝτέι που έφτασε σε “double-double” με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι στο Τελ Αβίβ. Η Μακάμπι επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε με 67-55, κάνοντας καλή διαχείριση της διαφοράς που κατάφερε να δημιουργήσει από το πρώτο ημίχρονο (41-21). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχρέωσε τους Τούρκους να εκτελέσουν με το ισχνό 26,5% στα δίποντα (9/34) και στην επίθεση έκανε τη δουλειά έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο τον Όμρι Κάσπι που είχε 13, όσους σημείωσε από την άλλη πλευρά ο Νάντο Ντε Κολό, ενώ άποντος (0/5) έμεινε ο Κώστας Σλούκας. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ

Στην τρίτη συνεχόμενη ήττα της υποχρεώθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης. Μετά από εκείνες στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις και την Κωνσταντινούπολη από την Εφές, έχασε και στο Μόναχο από την Μπάγερν με 95-86. Οι Γερμανοί που είναι πια στο 3-2, είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και ήταν πολύ αποτελεσματικοί εντός παιδιάς (62,8% δίποντα, 40% τρίποντα). Για τη “Βασίλισσα” ο Άντονι Ράντολφ έφτασε σε “double-double” με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ

Τα χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα απέναντι στη Βαλένθια αλλά πήρε αυτό που ήθελε. Ένα επιθετικό φάουλ του Φλόιντ με τη διαφορά στους τρεις και ένα τρίποντο του Χίγκινς, “κλείδωσαν” τη νίκη που ήρθε με 83-77 για το 5/5 και την ευχάριστη μοναξιά της κορυφής. Ο Κόρι Χίγκινς είχε 20 πόντους με 10/12 βολές και 4/7 σουτ, ενώ 17 πόντους και επτά ριμπάουντ είχε ο Νίκολα Μίροτιτς. Για τη Βαλένθια που συνεχίζει να αγνοεί τη χαρά της νίκης, ο Τζόρνταν Λόιντ είχε 17 πόντους ενώ ο Μπόγιαν Ντούμπλεβιτς τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ