24.9 C

Η αντίδραση, η Μπάρτσα και τα «φρούρια» (vids)

Από νίκες των γηπεδούχων «σημαδεύτηκε» και η δεύτερη ημέρα της 2ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στη Βαλένθια, ενώ η Μπαρτσελόνα αποτέλεσε την εξαίρεση του κανόνα, περνώντας νικηφόρα από την Αγία Πετρούπολη και την έδρα της Ζενίτ.

Στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός εμφάνισε την απαιτούμενη αντίδραση και με τον Κεστούτις Κεμζούρα στον πάγκο του νίκησε πανεύκολα τη Βαλένθια με 89-63. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια στις «νυχτερίδες» που περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου. Μεγάλη εμφάνιση από το Νίκολα Μιλουτίνοφ και τον Βασίλη Σπανούλη. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Το εντός έδρας πάρτι της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για την παρθενική παράστασή της στην Ευρωλίγκα μπροστά στο κοινό της μετατράπηκε σε εφιάλτη από την Μπαρτσελόνα, με τους Καταλανούς να φορτσάρουν στην τελευταία περίοδο και να νικούν 87-63, σ' έναν αγώνα ο οποίος μέχρι το 30' είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι. Κορυφαίος για το σύνολο του Σβέτισλαβ Πέσιτς, ο Κάιλ Κούριτς. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στο ωραιότερο και πιο συναρπαστικό παιχνίδι της ημέρας, η Αναντολού Εφές χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Άλμπα Βερολίνου στην Κωνσταντινούπολη με 106-105. Η αναμέτρηση θα μείνει στην ιστορία ως μία από τις πιο όμορφες της σεζόν που βρίσκεται ακόμα στο ξεκίνημά της, όπως δεν θα ξεχαστεί σύντομα η γκάφα του Αΐτο Γκαρσία Ρενέσες να μην δώσει εντολή για φάουλ κι ενώ υπήρχε μικρή διαφορά στα χρονόμετρα, στο τέλος του έξτρα πενταλέπτου. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο ξεκίνημα της χρονιάς πανηγύρισε και η Χίμκι, αμφότερους εντός έδρας. Αυτή τη φορά θύμα της έπεσε η Μπασκόνια, πιο εύκολο απ' ό,τι δείχνει το 79-76. Εντυπωσιακός ο Τζέρεμι Έβανς πρωταγωνίστησε με θεαματικά καρφώματα και τάπες, για τους Βάσκους οι οποίοι είναι στο 1-1, έχοντας βγάλει δύο δύσκολες έδρες όπως αυτή των Ρώσων, αλλά κι εκείνη της Ζαλγκίρις την πρώτη αγωνιστική. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στον τελευταίο χρονικά αγώνα της ημέρας, η Αρμάνι Μιλάνο έκανε σεφτέ νικώντας 85-81 τη Ζαλγκίρις στο «Μεντιολάνουμ Φόρουμ», μία εβδομάδα πριν έρθει στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό. Οι Λομβαρδοί έπαιξαν με τη φωτιά αλλά δεν κάηκαν, έχοντας πλέον ρεκόρ 1-1, την ώρα που οι πρωταθλητές Λιθουανίας έπεσαν στο 0-2 και βρίσκονται νωρίς-νωρίς στη χρονιά σε θέση κυνηγού. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι από τις συνολικά εννιά αναμετρήσεις της δεύτερης «στροφής», στις οκτώ χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι στο φινάλε. ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης, Βιλερμπάν και Χίμκι έχουν ρεκόρ 2-0, στο 1-1 βρίσκονται Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, Άλμπα Βερολίνου, Μπασκόνια, Αρμάνι Μιλάνο, Ερυθρός Αστέρας, Αναντολού Εφές και Μπάγερν Μονάχου, ενώ χωρίς νίκη έχουν μείνει Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, Ζαλγκίρις, Φενέρμπαχτσε, Βαλένθια και Μακάμπι.