22.7 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Εχει Χίκι, θέλει και τύχη το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο ήταν ισοπεδωτικό στην έδρα του με αντίπαλο τον Κολοσσό, που έδειξε να έχει συμβιβαστεί με την δέα της Α2 και να τα έχει παρατήσει, αλλά το μπασκετικό ρεσιτάλ που έδωσε δεν το χάρηκε όσο ήθελε. Το 93-67 για την ομάδα της Κρήτης ήρθε λίγη ώρα αφού η Κύμη νίκησε στην Χαλκίδα τον Ηφαιστο κι έτσι οι Ευβοιώτες διατήρησαν απόσταση ενός βαθμού στην μάχη της παραμονής. Το Ρέθυμνο στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές θέλει μία περισσότερη από την Κύμη, αφού η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας, έχοντας δύο νίκες.

Η πιο ενδιαφέρουσα στιγμή του παιχνιδιού έγινε... πριν το τζάμπολ, όταν οι Κρητικοί τίμησαν τον Στέργιο Κουφό. Ο προπονητής του Κολοσσού έχει συνδέσει άμεσα το όνομά του με ανόδους και επιτυχίες του Ρεθύμνου και έχει μόνο φίλους στην πόλη.

Από 'κει και πέρα, στήθηκε το πάρτι του Ρεθύμνου, με τον Χίκι  διοργανωτή, τους συμπαίκτες του να... χορεύουν και τον Κολοσσό... σε μια γωνίτσα να ζηλέυει. Το σχετικά αμφίρροπο 29-26 του δεκαλέπτου έγινε 59-34 στο ημίχρονο, όπου το Ρέθυμνο είχε 10/18 τρίποντα έναν 1/8 του Κολοσσού, και τις ασίστ να είναι 18-4 για τους γηπεδούχους.

Στο 23' η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους, 66-36 με τον Χίκι να έχει κάνει τα πάντα και το ενδιαφέρον πλέον για τους γηπεδούχους να έχει στραφεί στην Χαλκίδα χωρίς εκεί η κατάληξη να είναι η επιθυμητή γι' αυτούς.

ΣΟΟΥΜΑΝ: Ο Αντονι Χίκι έχει κάνει και με το παραπάνω απόσβεση της επιστροφής του, μεσούσης της περιόδου, στην Ελλάδα και το Ρέθυμνο αλλά παραμένει άγνωστο αν θα προλάβει να σώσει την ομάδα. Σήμερα πάντως έκανε απίστευτο παιχνίδι, αγγίζοντας το triple double από το ημίχρονο και κάνοντάς το με τελικό απολογισμό στον αγώνα 14 πόντοι, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το σκορ από μόνο του φτάνει σαν αριθμός για να δέιξει τι έγινε στο Ρέθμυνο. Για περισσότερες... λεπτομέρειες, ίσως οι 8 ασίστ για 17 λάθη του Κολοσσού μαρτυρούν την εικόνα του, απέναντι  24 ασίστ των άπιαστων γηπεδούχων .