17.8 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Ζενίτ – Εφές 76-67: Ο Πόιθρες την έβαλε στα καλάθια (vids)

Η Ζενίτ... έπιασε από τον λαιμό την Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο, θεμελίωσε τη νίκη της σε εκείνο το διάστημα και με το τελικό 76-67 εδραίωσε την παρουσία της στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Οι Ρώσοι έφτασαν στο 13-7, αφήνοντας τους Τούρκους τους οποίους πλέον έχουν στο 2-0 στα μεταξύ τους ματς, στο 10-11 και να συνεχίζουν να αγωνιούν για την είσοδό τους στα πλέι οφ. Με τη σημαντική απουσία του Σέιν Λάρκιν έπαιξε η Εφές, αν και η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου δεν δικαιολογείται από μία απουσία, έστω και τόσο σοβαρή.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ θεαματικό και απόλυτα ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες συνέχεια στο σκορ, με το δεκάλεπτο να είναι 17-18 και το ημίχρονο 37-36. Ο Πόιθρες ήταν η επιθετική αιχμή της Ζενίτ αφού δεν είχε αντίπαλο να τον περιορίσει, ο Μίτσιτς έκανε τα πάντα για την Εφές, σε οργάνωση και σκορ.

Η Ζενίτ «αιχμαλώτισε» την Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο. Την κράτησε στους δύο πόντους για οκτώ λεπτά(!), η ίδια κάνοντας τα απαραίτητα στο ίδιο διάστημα πέτυχε 13, πήγε στο +12, 50-38 και έκλεισε την περίοδο με  52-42.

Η Εφές παρουσίασε μια ασυνήθιστη για την ποιότητά της κατάρρευση, η Ζενίτ είχε βρει ρυθμό, το 65-48 στο 35' έδειχνε ότι όλα είχαν τελειώσει. Ο Μίτσιτς δεν μπορούσε να συμβιβαστεί, βρήκε συμπαράσταση και από τον Σιμόν, απέδωσε και η ζώνη του Αταμάν και μέσα σε δύο λεπτά η Εφές είχε τρέξει ένα σερί 11-0, με το 65-59 να δημιουργεί... ματς από το πουθενά.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ: Ο Αλεξ Πόιθρες βρήκε χώρο και δεν τον άφησε ανεκμετάλλευτο. Ηταν ο απόλυτος κυρίαρχος των «ζωγραφιστών», έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Εφές και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Ζενίτ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εφές χρειαζόταν το μακρινό σουτ, αλλά δεν το είχε σήμερα. Τα 4/25 τρίποντα ήταν μια πολύ φτωχή επίδοση που της στοίχισε στην εξέλιξη του ματς.