21.6 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Ζαλγκίρις-Ρεάλ 68-47: Την σόκαρε! (vids)

Μία εκπληκτική Ζαλγκίρις σόκαρε τη Ρεάλ που δε μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα, περιορίζοντάς τη στους πόντους και επικρατώντας εν τέλει με το ευρύ 68-47! Η ουραγός της Ευρωλίγκας, ήταν ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού από τη δεύτερη της κατάταξης Ρεάλ και έκανε την έκπληξη πετυχαίνοντας μία σπουδαία νίκη, έχοντας τον Ουλάνοβας πρώτο σκόρερ με 15 πόντους. Στο 5-19 οι γηπεδούχοι, υποχώρησαν στο 20-6 οι Μαδριλένοι.

Εντυπωσιακό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο από πλευράς Ζαλγκίρις, με τη λιθουανική ομάδα να φτάνει σε προβάδισμα ακόμα και δέκα πόντων (18-8) περιορίζοντας τη Ρεάλ σε πολύ χαμηλά επίπεδα σκοραρίσματος. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +7 (18-11). Το σκηνικό στο δεύτερο μέρος παρέμεινε ίδιο, με την Ζαλγκίρις να διατηρεί τα ηνία εξακολουθώντας να βρίσκεται μπροστά στο σκορ και να πηγαίνει εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (38-29).

Στο δεύτερο μέρος η Ζαλγκίρις συνέχισε στον ίδιο ρυθμό χωρίς να κατεβάζει ταχύτητα, οι Μαδριλένοι αδυνατούσαν να βρουν λύσεις επιθετικά και είδαν τη διαφορά να μεγαλώνει κι άλλο στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου με το σκορ στο 49-37 υπέρ των γηπεδούχων. Η Ρεάλ δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα της αναμέτρησης, δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς και είδε τη Ζαλγκίρις να ξεφεύγει ακόμα περισσότερο και τελικά να επικρατεί με πετυχαίνοντας μία σπουδαία νίκη με 68-47.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Δεν ήταν ένας εκείνος που ξεχώρισε από πλευράς Ζαλγκίρις. Ο Ουλάνοβας μπορεί να ήταν πρώτος σκόρερ με 15, ωστόσο η λιθουανική ομάδα βρήκε λύσεις από αρκετούς "διψήφιους" παίκτες της (Λεκαβίτσιους, Νέμπο και Λοβέρν από 10 πόντους).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ιδιαίτερα άστοχη ήταν η Ρεάλ στο σημερινό παιχνίδι, με το ποσοστό ευστοχίας της στα τρίποντα να... μιλάει από μόνο του (1/15, 6,7%).