23.7 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ζαλγκίρις Κ.-Μπαρτσελόνα 91-84: Γιόρτασε με νίκη τη μέρα ανεξαρτησίας (pics, vids)

Η Ζαλγκίρις Κάουνας γιόρτασε με τον δικό της τρόπο τη μέρα ανεξαρτησίας της. Με έναν καλό αγώνα μπάσκετ σε ένα κατάμεστο γήπεδο και μια νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 91-84 για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Λιθουανοί άργησαν πολύ να πανηγυρίσουν το πρώτο τους καλάθι. Οι Καταλανοί έκαναν ένα 9-0 με τους γηπεδούχους να ευστοχούν στο 5’40’’ με τον Ουλανόβας (3-9). Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδε τη διαφορά να πηγαίνει στο +10 (9-19, 11’) και τέσσερα λεπτά αργότερα στο -1 (23-22) με 2/2 βολές από τον Ουέμπστερ, με την ομάδα του να φτάνει στα επτά λάθη! Η Ζαλγκίρις συνέχισε στο δικό της ρυθμό ως το +5 (31-26, 18’) με την Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τρίποντο του Κάιλ Κούριτς (35-35).

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στο παρκέ για το 38-41 (21’), αλλά τα λάθη επέστρεψαν, ο Γιασικεβίτσιους έγινε έξαλλος στην άκρη του πάγκου και το τέταρτο κλέψιμο του Μιλάκνις οδήγησε στο 44-41 (22’). Ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε ένα βήμα μπροστά και η τρίτη περίοδος έκλεισε 56-63.

Το παιχνίδι ξανάρχισε όταν ο Λοβέρν έδωσε και πάλι το προβάδισμα με ένα σουτ από μέση απόσταση (66-65, 31'50''). Η διαφορά έφτασε και στο +4 (72-68, 34'30''). Ο Καλάθης ισοφάρισε σε 72-72 (35'30''), αλλά τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Νέμπο διαμόρφωσε το 76-72 (36'30'').

Το έβδομο λάθος του Μίροτιτς και το τρίτο του φάουλ έφερε τη διαμαρτυρία του Γιασικεβίτσιους που του επέφερε την τεχνική ποινή. Όλα αυτά οδήγησαν στο 78-72 (37'30'') και λίγο αργότερα στο 80-72 για να φτάσει και στο τελικό 91-84.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Ζαλγκίρις είχε μόλις ένα τρίποντο στα πρώτα 6’20’’ του αγώνα και 6 πόντους στα επόμενα δύο λεπτά, για να φτάσει και να προηγηθεί στο μέσον της δεύτερης περιόδου.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Ζαλγκίρις Κάουνας έχει στις 15/3 τον εξ αναβολής αγώνα με τον Ολυμπιακό και δύο μέρες αργότερα υποδέχεται την Αναντόλου Έφες. Η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα (18/3).

Διαιτητές: Ντιφαλά, Πατέρνικο, Σεμές

Δεκάλεπτα: 9-17, 35-35, 56-63, 91-84