21.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ζαλγκίρις-Ερ. Αστέρας 103-98: Αποχαιρέτησε Γιανκούνας, έκλεισε ιδανικά (vids)

Ο τελευταίος αγώνας του Παούλιους Γιανκούνας εξελίχθηκε σε θρίλερ, αλλά η Ζαλγκίρις πήρε την νίκη με 103-98 στην παράταση έναντι του Ερυθρού Αστέρα, κλείνοντας ιδανικά τη σεζόν στην Ευρωλίγκα και αποχαιρετώντας έτσι τον εμβληματικό της ηγέτη, τουλάχιστον για την Ευρώπη.

Ο μεγάλος ηγέτης της Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να έχει διαφορετικό τέλος. Η λιθουανική ομάδα επικράτησε με 103-98 του Ερυθρού Αστέρα και ολοκλήρωσε, έτσι, ιδανικά τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα, προσφέροντας ένα σωστό αποχαιρετισμό στο σπουδαίο Λιθουανό.

Με τον Τάιλερ Κάβανα να σκοράρει ένα τεράστιο τρίποντο στη λήξη της κανονικής διάρκειας, το ματς πήγε στην παράταση με 88-88 κι εκεί οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς δεν άφησαν στους αντιπάλους τους περιθώριο, τελειώνοντας μια δύσκολη χρονιά τουλάχιστον με χαμόγελο στο 8-20 και, πλέον, ο Παναθηναϊκός έχει δύο ευκαιρίες για να μην καταλήξει τελευταίος, κάνοντας τουλάχιστον με τη Ρεάλ ένα καλό «βήμα» σε αυτή την κατεύθυνση.

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ: Πολλοί παίκτες της Ζαλγκίρις έκαναν ένα μεγάλο ματς, αλλά η βραδιά ανήκε στο σπουδαίο Γιανκούνας. Τα τελευταία του στατιστικά στην Ευρωλίγκα ήταν 13 πόντοι (1/4 δ., 2/3 τρ., 5/6 β.), επτά ριμπάουντ, ένα φάουλ και τρία κερδισμένα σε 16:28 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Ζαλγκίρις βασίστηκε σε λύσεις από κοντά, ώστε να τα καταφέρει, με τα 28/45 δίποντα με ποσοστό στο 62.2% να είναι καθοριστικό έναντι του 21/39 με 53.8% των Σέρβων, από τη στιγμή που στα τρίποντα δεν είχαν ουσιαστικά διαφορά.