22.6 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μ. 87-86: Αυλαία στο σπίτι του με νίκη γοήτρου (pics, vids)

O Παναθηναϊκός αποχαιρέτησε την Ευρωλίγκα στο ΟΑΚΑ τουλάχιστον, με ψηλά το κεφάλι και μια νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς οι δύο αγώνες που του απομένουν είναι εκτός έδρας. Παρά τις απουσίες και πάλι είχε άντεξε, βρήκε λύσεις και επικράτησε 87-86 για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει τους Ισπανούς στο 18-9 και μαζί με τον Ολυμπιακό στην κατάταξη και τους "πράσινους" στο 8-18.

Το σόου του Γιώργου Παπαγιάννη και ο... γνωστός Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν οι δύο σταθερές γύρω από τις οποίες κινήθηκαν «πράσινοι» για να κάνουν ένα δυναμικό ξεκίνημα. Το 3-4 (1’22’’) έγινε 16-5 (6’) με ένα 13-1, η Ρεάλ έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ εντός πεδιάς για περίπου επτά λεπτά και το σκορ έφτασε στο 22-9 (9’14’’).

Ο Πάμπλο Λάσο δεν έβρισκε τις γνωστές λύσεις από τον Έντι Ταβάρες, που αναζητούσε το δρόμο προς το καλάθι απέναντι στον Παπαγιάννη, βρήκε μεμονωμένες απαντήσεις από τους έμπειρους παίκτες του για να πλησιάσει (31-25 στο 15’, 36-30 στο 18’30’’). Ο Παναθηναϊκός όμως έδειχνε να είναι πιο ψύχραιμος και πιο μαχητικός (39-30, 19’).

Δίπλα στο δίδυμο που ξεχώρισε στο πρώτο μισό, ήρθαν να προστεθούν κι άλλοι παίκτες των "πράσινων", οδηγώντας τους Ισπανούς στα οχτώ λάθη ως το 24' και το σκορ στο +12 (51-39, 23'10''). Συνεχόμενα άστοχα σουτ από τον Παναθηναϊκό και αντίστοιχα μαζεμένοι πόντοι από τη Ρεάλ άλλαξαν τις ισορροπίες με το 53-42 (25') να γίνεται 56-54 (29'20''). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με ένα μακρινό τρίποντο ήταν αυτός που έδωσε μια ανάσα γράφοντας το 59-54 της τρίτης περιόδου.

O αρχηγός του "τριφυλλιού" έγραψε και το +7 (61-54, 30'25''), ο Γιώργος Παπαγιάννης το 71-63 φτάνοντας σε double double (16π. 10ρ.) και ο Ντάριλ Μέικον έστειλε τη διαφορά στο +13 (76-63, 35'10''). Ο Σαντ Ρόος έδωσε την απάντηση όταν η Ρεάλ πλησίασε και πάλι με το 80-75 να γίνεται 83-75 (38'20''). Η πίεση αυξήθηκε για τους Ισπανούς, ο Γιουλ έκανε το φάουλ στον Σαντ Ρόος (85-77, 39'30''), ο Τόμπκινς μείωσε (85-80), ο Κασελάκης έγραψε το 86-80 με 16'' στο ρολόι, ο Γιουλ ευστόχησε από τα 6μ75 (86-83) με 3'' να απομένουν.

Το φάουλ έγινε άμεσα από τον Ρούντι στον Παπαπέτρου με 2''6 για τη λήξη. Ο Λάσο πήγε για το challenge υποστηρίζοντας πως ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πάτησε τη γραμμή, αλλά η απόφαση των διαιτητών δεν άλλαξε και το σκορ έγινε 87-83. Ο Λάσο πήρε το τάιμ άουτ, ο Ερτέλ έγραψε το 87-86 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε 0/3 τρίποντα και 4/12 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας μόλις 11 πόντους. Χαρακτηριστικό είναι πως από το 3-4 στο 1’22’’ από τον Ντεκ, ευστόχησε ξανά εντός πεδιάς στο 8’27’’ με τον Ερτέλ! O Παπαγιάννης στο πρώτο ημίχρονο και σε σχεδόν 15' είχε 10 πόντους με 5/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες και 1 ασίστ. Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο πρώτο δεκάλεπτο με double double, αλλά έχασε με ελάχιστες διαφορές τα επόμενα τρία.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Άλμπα (6/4) και την Φενέρμπαχτσε (8/4). Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου (8/4) στον επίλογο της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Λάτισεβς, Μογκούλκοτς

Δεκάλεπτα: 22-11, 41-32, 59-54, 87-86