20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

(Ζ’ Όμιλος) Ακτή Ελεφαντοστού-Βραζιλία 77-89: “Καθάρισε” στο τέλος και προκρίθηκε! (vids)

Σε ένα παιχνίδι με υψηλό σκορ, αλλά και αρκετά άναρχο κατά διαστήματα μπάσκετ, η Βραζιλία επικράτησε με 89-77 της Ακτής Ελεφαντοστού και πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν αρκετά κοντά, η Βραζιλία απειλήθηκε από τους Ιβοριανούς καθώς (5') πριν τη λήξη  το σκορ ήταν στο 74-79, όμως τρία κρίσιμα των Βραζιλιάνων τους οδήγησαν στη νίκη πρόκριση. Στον όμιλο με Καναδά,Λετονία και Ισπανία θα βρεθούν οι νικητές. Ενώ για τις θέσεις 17-32 θα αγωνιστεί η Ακτή Ελεφαντοστού.

Γρήγορος ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο (σε πολλές στιγμές και άναρχο παιχνίδι) με τις δύο ομάδες να αφήνουν σε δεύτερη μοίρα την άμυνά τους. Γενικά κανένας δεν δημιούργησε κάποια μεγάλη διαφορά, με την Ακτή όμως να έχει σταθερά ένα μικρό προβάδισμα. Στο (9') της αναμέτρησης προηγήθηκε για πέντε (25-20) με το δεκάλεπτο να λήγει 25-23.

Στη δεύτερη περίοδο είχαμε το σόου του Ιάγκο Ντος Σάντος. Ο Βραζιλιάνος γκάρντ του Ερυθρού Αστέρα κράτησε τη Βραζιλία κοντά στο σκορ και της έδωσε επίσης το πρώτο μεγάλο προβάδισμα στην αναμέτρηση. Σημείωσε 13 πόντους (19 στο ημίχρονο) με τη Βραζιλία ξεφεύγει στο (18') με 47-39. Οι Ιβοριανοί όμως αντέδρασαν γρήγορα και μείωσαν στο μισό τη διαφορά με το σκορ στην ανάπαυλα να βρίσκεται στο 50-46.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η Βραζιλία άρχισε να επιβάλει τον ρυθμό της και να δημιουργεί μία διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Με ένα επιμέρους 10-0 σερί μάλιστα, η ομάδα του Γκουστάβο Ντε Κόντι, έφτασε στο +15 στο (26') με το σκορ στο 65-50. Όμως η έξοδος στον πάγκο του Ιάγκο Ντος Σάντος (μικρό χτύπημα στο γόνατο) έδωσε την ευκαιρία στην Ακτή να μειώσει. Με ένα δικό της 13-5 σερί, έριξε τη διαφορά στο -5 (70-65) με τα πάντα να κρίνονται πλέον στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πάρα πολύ άναρχο το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο. Οι δύο ομάδες αναλώνονταν σε βιαστικές κινήσεις με αρκετά λάθη. Αυτό ωφέλησε τους Αφρικανούς κατά ένα τρόπο, που κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις (74-71). Όμως στη συνέχεια, τα τρίποντα των Καμπόκλο,Ντε Πάουλα και Ιάγκο (που επέστρεψε στην αναμέτρηση), έδωσαν στη Βραζιλία και πάλι μία διψήφια διαφορά, βγάζοντας και το άγχος από πάνω τους. Από την άλλη πλευρά, οι Ιβοριανοί, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν σε τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -11 και να χάσουν κάθε ελπίδα για μία ιστορική πρόκριση.