18.8 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Zωντανό μέσω Στρασβούργου το Περιστέρι (vids)

Χρειάστηκε η δεύτερη παράταση για να πάρει τη νίκη από τη VEF Ρίγα το Στρασβούργο. Το τελικό 101-94 έδωσε παράταση ζωής στο Basketball Champions League στο Περιστέρι, το οποίο αντιμετωπίζει τους Λετονούς στις 26 Ιανουαρίου εκτός έδρας.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό στην εξέλιξή του από τα πρώτα λεπτά. Η Ρίγα έδειχνε να έχει τη νίκη στα χέρια της όταν με 9'' ο Σκέλε έγραψε το 79-82. Ο Κόλσον εκτέλεσε γρήγορα από τα 6μ75 για το 82-82, αφήνοντας 6'' για τους Λετονούς.

Ο Κάιλ Άλμαν όμως χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, η μπάλα πήγε στους γηπεδούχους, αλλά ο Γιάρομιρ Μποχάτσικ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση. Ο Άλμαν έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση με το 88-88, αφού για στο δεύτερο μισό αυτού του έξτρα πενταλέπτου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει!

Στη δεύτερη παράταση και μετά από ένα ακόμη λεπτά δυστοκίας οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι για να φτάσουν στο 100-91 και τελικά το 101-94 που σφράγισε την αναμέτρηση.