22.4 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ξανθόπουλος στο Basketa.gr: «Μπορούμε να νικήσουμε σε οποιαδήποτε έδρα» (Pics)

Το Περιστέρι έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, πάλεψε, αλλά τελικά ηττήθηκε από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στο «Ανδρέας Παπανδρέου με σκορ 77-75 και ξεκίνησε με το ''αριστερό'' την αποστολή του στην φάση των ''16'' του Basketball Champions League. Ο Βασίλης Ξανθόπουλος μίλησε στο basketa.gr αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης, για τον ίδιο, τον προπονητή του αλλά και για την απαιτητική συνέχεια.

Ο γκαρντ του Περιστερίου διανύει το 39ο έτος της ηλικίας του, όμως η προσπάθεια και η επιρροή του στο παρκέ είναι καταλυτική. Ο Βασίλης Ξανθόπουλος έχει αγωνιστεί μεταξύ άλλων με τη φανέλα των: Παναθηναϊκού (με τον οποίο κατέκτησε και την Ευρωλίγκα το 2007), ΑΕΚ, Πανιωνίου, Άρη, ΠΑΟΚ, Ομπραντόριο και φέτος φοράει τη φανέλα του Περιστερίου για δεύτερη φορά στη πλούσια καριέρα του, μετά τη σεζόν 2019-20.

Συνολικά στο «παλμαρέ» του ο Πειραιώτης «άσσος» μετρά : 1 Ευρωλίγκα(2007), 1 BCL(2018), 3 πρωταθλήματα Ελλάδος(2005,2007,2013) και 4 κύπελλα Ελλάδος (2005,2007,2013,2018). Παράλληλα, έχει χριστεί διεθνής το 2011, βρίσκεται στην 3η θέση των πασέρ όλων των εποχών για το Ελληνικό πρωτάθλημα, πίσω μόνο από τους Δημήτρη Διαμαντίδη και τον προπονητή του, Βασίλη Σπανούλη, ενώ είναι και ο 2ος καλύτερος «κλεφτης» όλων των εποχών για το Ελληνικό πρωτάθλημα, πίσω μόνο από τον Δημήτρη Διαμαντίδη.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο πολύπειρος γκαρντ του Περιστερίου:

Τι έλειψε στο τέλος προκειμένου το Περιστέρι να καταφέρει να πάρει τη νίκη;

«Νομίζω δεν πρέπει να επικεντρωθούμε στο ότι χάσαμε στη παράταση από μία κακή άμυνα ή μία κακή επίθεση. Το θέμα είναι το πως έφτασε το ματς στη παράταση. Στο πρώτο ημίχρονο δείξαμε ότι μέσα από την άμυνα μας και τη σωστή κυκλοφορία στην επίθεση μπορούμε να πάρουμε μία καλή διαφορά, Δυστυχώς δεν το κάναμε αυτό στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, νομίζω το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 8-20. Έχουμε πει ότι η βάση μας είναι η άμυνα και δεν ήμασταν καλοί και στην άμυνα αλλά νομίζω και στην νομίζω στην επίθεση. Βάζοντας 8 πόντους φαίνεται ότι δεν ήμασταν καθόλου καλοί επιθετικά. Κόλλησε η μπάλα πολύ ώρα και δεν βγάλαμε τα ελεύθερα σουτ που βγάλαμε στο πρώτο ημίχρονο».

Σας αιφνιδίασε στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Χάποελ;

«Δεν νομίζω. Δεν άλλαξε πολλά πράγματα η Χάποελ. Εμείς αλλάξαμε δυστυχώς, είμασταν κακοί στο τρίτο δεκάλεπτο. Ξέρουμε ότι έχει καλούς παίκτες και μεγάλο ρόστερ με βάθος, αλλά νομίζω ήταν καθαρά δικό μας θέμα».

Θεωρείτε ότι αλλάζουν οι πιθανότητες σας για πρόκριση στα προημητελικά μετά από αυτή την ήττα;

«Όταν ξεκινάς με ήττα δεν είναι ίδιες οι πιθανότητες, αλλά έχουμε αποδείξει ότι μπορούμε να πάμε και να νικήσουμε σε οποιαδήποτε έδρα».

Πόσο παραπάνω κίνητρο σας δίνει ότι αγωνίζεστε στο υψηλότερο επίπεδο και μάλιστα υπό της οδηγίες ενός θρύλου του Ευρωπαϊκού μπάσκετ;

«Όποιος και να ήταν ο προπονητής με το ίδιο κίνητρο θα αγωνιζόμουν. Ο coach Σπανούλης σίγουρα έχει περάσει τη νοοτροπία του νικητή στην ομάδα. Δεν παρατάμε κανένα παιχνίδι. Αυτής της φιλοσοφίας είμαι και εγώ ούτως ή αλλως. Παρόλα αυτά μαθαίνω αρκετά πράγματα και από τον Βασίλη και από το προπονητικό τιμ του Περιστερίου».