19.7 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Περιστέρι – Χάποελ Ιερουσαλήμ 75-77: Θρίλερ στη παράταση και απότομη προσγείωση (Vid+Pics)

Για την 1η αγωνιστική της φάσης των «16» του BCL, το Περιστέρι κυριάρχησε μόνο για ένα ημίχρονο και ηττήθηκε στη παράταση από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στο κλειστό γυμναστήριο «Ανδρέας Παπανδρέου» με σκορ 77-75  και έκανε πρεμιέρα με το «αριστερό» στη νέα ευρωπαϊκή του πρόκλιση.

Σε αναμέτρηση για τον 11ο όμιλο, το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη υποδέχθηκε στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» την Χάποελ Ιερουσαλήμ του Ηλία Καντζούρη, με την παρουσία περίπου 500 φίλων της ομάδας στις κερκίδες του γηπέδου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι με υποδειγματική κυκλοφορία της μπάλας και πολύ σκληρή άμυνα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι στο +10 (26-16) και τον Τρεβόρ Τόμπσον να κάνει εμφατική πρώτη περίοδο με 10 πόντους.

Στη 2η περίοδο οι «Περιστεριώτες» παρέμειναν απόλυτα συγκεντρωμένοι στα αμυντικά και στα επιθετικά τους καθήκοντα. Με πλουραλισμό στον τομέα της εκτέλεσης και της δημιουργίας, οι 5αδες του Βασίλη Σπανούλη υπερνικούσαν αυτές του Ηλία Καντζούρη και έτσι οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 10 πόντους (46-36) και με τον Τζο Ράγκλαντ να έχει μοιράσει ήδη 7 ασίστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε αλλαγή σκηνικού. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «φουριόζοι» και κατάφεραν να «φέρουν τούμπα» το παιχνίδι με ένα επιμέρους σκορ 29-11, επιστρέφοντας από το -16 (43-27). Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Χάποελ βρέθηκε να προηγείται του Περιστερίου με 2 πόντους (56-54) ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό και το μομέντουμ του αγώνα με το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου να είναι 20-8 υπέρ της.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερου οιωνούς για το Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν περίπου 5 αγωνιστικά λεπτά για να «ξεκολλήσουν» από τους 54 πόντους ενώ σε αυτό το διάστημα αποβλήθηκε από τον αγώνα και ο αρχηγός της ομάδας, Λεωνίδας Κασελάκης κατόπιν διαπληκτισμού του με αντίπαλο.

Μετά από ένα «τρομακττικό» σερί 34-11 της Χάποελ, ο Χαντς ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων και μείωσε τη διαφορά στους 4, ανακόπτοντας το μομέντουμ των φιλοξενούμενων που επισφραγίστηκε με εξαιρετική άμυνα στην επόμενη κατοχή και με νέο τρίποντο του Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς που έριξε τη διαφορά στον πόντο (61-60). Με δίποντο του Πουλιανίτη αμέσως μετά, το Περιστέρι ολοκλήρωσε την δικιά του ανατροπή και πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (62-61), επιστρέφοντας από το -7(61-54) με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Στο τέλος, η νευρικότητα και οι σκληρές άμυνες επικράτησαν και για τις δύο ομάδες. Το σκορ παρέμεινε 66-64 υπέρ των φιλοξενούμενων, 33 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και με τους Ισραηλινούς να έχουν τη κατοχή. Με αυτοθυσία ο Κέννι Γουίλιαμς κέρδισε επιθετικό φάουλ και η κατοχή πέρασε στο Περιστέρι, με 16 δευτερόλεπτα να απομένουν. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε τρίποντο και ο Κεννι Γουίλιαμς στη διεκδίκηση του ριμπάουντ κέρδισε φάουλ και δύο βολές στις οποίες ευστόχησε και ουσιαστικά ήταν ο «ήρωας» που έστειλε το παιχνίδι στη παράταση με το σκορ στο 66-66.

Στη παράταση, η Χάποελ ξεκίνησε καλύτερα και με ασφυκτική άμυνα. Το Περιστέρι δυσκολεύτηκε πολύ να βρει καλάθι, όμως ο Ράγκλαντ με περίτεχνη ενέργεια «τρύπωσε» στο ζωγραφιστό των φιλοξενούμενων και μείωσε στους 3 (71-68). Ακολούθησε τρίποντα βόμβα από τον Κένι Γουίλιαμς και οι δύο ομάδες συνέχισαν σε απόσταση αναπνοής. Μετά από «σεμιναριακή» άμυνα του Περιστερίου, ο Τζο Ράγκλαντ τους πέρασε όλους και διαμόρφωσε το 75-74 υπέρ των γηπεδούχων που πήραν πρώτη φορά προβάδισμα στη παράταση, 16 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ήρωας του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Σπίντι Σμιθ που με τρίποντο 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έδωσε το προβάδισμα στην Χάποελ η οποία και τελικά επικράτησε με σκορ 77-75, σε ένα ματς θρίλερ.

Κορυφαίος για την Χάποελ ήταν ο Σπίντι Σμιθ ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι και συνολικά σκόραρε 22 πόντους. Για το Περιστέρι ξεχώρισε ο Τζο Ράγκλαντ που πέτυχε 10 πόντους και μοίρασε 12 ασιστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στη μάχη των ριμπάουντ καθώς μάζεψαν 45 έναντι 37 του Περιστερίου αντίστοιχα. Καθοριστική παράλληλα η τρίτη περίοδος όπου η Χάποελ επικράτησε με επιμέρους σκορ 20-8.

Την επόμενη αγωνιστική (31/1-22:00) το Περιστέρι φιλοξενείται από την Τενερίφη

Τα δεκάλεπτα: 26-16/46-36/54-56/66-66(κδ)/75-77(π)