28.1 C
Τρίτη, 18 Ιουνίου, 2024

Βιλερμπάν-Ερ. Αστέρας 69-67 : Την «κράτησε» ζωντανή ο Λακόμπ (pics,vids)

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, η Βιλερμπάν γύρισε από το -11, υπερίσχυσε στα ριμπάουντ και  κέρδισε με 69-67 τον Αστέρα στο Astroballe. Το ελαφρυντικό βέβαια για τους Σέρβους,είναι ότι είχαν να πατήσουν παρκέ στην Ευρωλίγκα από την προηγούμενη χρονιά και πιο συγκεκριμένα από τις 30/12/2021. Συνεπώς προσπάθησαν να πάνε το παιχνίδι σε χαμηλό τέμπο και στην δύναμη.Πρωταγωνιστής για τους Γάλλους ο Πολ Λακόμπ που είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ και ήταν αυτός που άρχισε την αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο.Στον αντίποδα ο Όγκνιεν Ντόμπριτς πάλευε σχεδόν μόνος επιθετικά (20 πόντους) αλλά αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο στην εκπνοή της αναμέτρησης. Στα χαμηλά έμεινε ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 1 πόντο, 1 ριμπάουντ και ένα μπλοκ. Πλέον η Βιλερμπάν έφτασε στο 9-11 μία νίκη πίσω από την 8η Εφές, ενώ το όνειρο της οχτάδας φαίνεται πως σβήνει για του «ερυθρόλευκους» , καθώς έμεινα στην 14η θέση με 7-12 ρεκόρ.

Πολύ κακό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο, ειδικά από την Βιλερμπάν. Οι δύο ομάδες συνολικά μέτρησαν 10/31 σουτ. Ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα αρκετά λάθη των Γάλλων και κάπως έτσι πήραν μια μικρή διαφορά 6 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο ο Ερυθρός συνέχισε να εκμεταλλεύεται τα λάθη της Βιλερμπάν και με καλάθι του Μάρκοβιτς έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά του +14 (11-25) στο (14'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν πριν αρχίσει να ξεφεύγει η κατάσταση, με τον Οσετκόφσκι ( 7 πόντους 1ο ημίχρονο) να οδηγεί την ομάδα του στο σκοράρισμα. Μερικές καλές άμυνες του Κώστα Αντετοκούνμπο, βοήθησαν ώστε να μειωθεί λίγο η διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-35 υπέρ του Αστέρα. Πρώτος σκόρερ για τους Σέρβους ήταν ο Άρον Ουάιτ με 8 πόντους, σε ένα κακό ποιοτικά πρώτο μισό. Το δεύτερο ήταν τελείως διαφορετική υπόθεση. Η Βιλερμπάν έπαιξε πιο μεθοδευμένα στην επίθεση, έκοψε τα λάθη και συνεπώς γύρισε το παιχνίδι. Ο Πολ Λάκόμπ έκανε φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο, σκόραρε 10 πόντους,έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους γηπεδούχους οι οποίοι άρχισαν να εκμεταλλεύονται και την κούραση των Σέρβων, καθώς είχαν να παίξουν 21 μέρες στην Γιούρολιγκ. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +1 ανατρέποντας διαφορά 11 πόντων. Πλέον όλα ήταν πολύ ρευστά στην τελευταία περίοδο. Οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, το προβάδισμα άλλαξε 6 φορές και όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά. Ο Λακόμπ με 1/2 βολές έκανε το 67-65, πριν ο Ντόμπριτς ισοφαρίσει το παιχνίδι. Στη συνέχεια ο Τζόουνς έβαλε το μεγάλο καλάθι, με τον Ντόμπριτς να αστοχεί στη συνέχεια στο τρίποντο. Κάπως έτσι λοιπόν η νίκη κατέληξε στα χέρια των Γάλλων.

ΚΡΥΟ ΑΙΜΑ: Κρις Τζόουνς. Αναμφίβολα ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λακόμπ καθώς αυτός σήμανε την αντεπίθεση της Βιλερμπάν στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά ο Τζόουνς έβαλε μεγάλα καλάθια στο τέλος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και έβαλε και αυτός το «λιθαράκι» του στη σημαντική νίκη της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ομάδα από το Λιόν επικράτησε κατά κράτος στη μάχη των ριμπάουντ (36-24) ενώ ανανέωσε και αρκετές επιθέσεις (13) μέσω αυτών. Επίσης δείγμα για το πόσο νευρικές υπήρξαν οι δύο ομάδες, είναι τα 31 λάθη στα οποία υπέπεσαν. Γεγονός που δεν βοήθησε και θέαμα.