21 C

Βενέτσια-Προμηθέας Π. 81-57: Τόπο στα νιάτα (vids)

Ο Προμηθέας Πάτρας είχε ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης. Ο αγώνας με τη Βενέτσια για τη 17η αγωνιστική του EuroCup, που έληξε με το 81-57 για τους γηπεδούχους, ήταν η καλύτερη ευκαιρία να γεμίσει το παρκέ ταλέντο, με τον Ηλία Ζούρο να δίνει χώρο και χρόνο στους νεαρούς του παίκτες. Ο Προμηθέας βρίσκεται στο 4-13 και η Βενέτσια στο 8-9.

Οι Ιταλοί δεν άφησαν και πολλά περιθώρια στους Αχαιούς από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Το 10-7 (4’27’’) έγινε 25-9 (8’47’’) και η απόσταση μεγάλωσε για να φτάσει στο +24 (42-18, 17’). Οι γηπεδούχοι έκαναν το παιχνίδι τους, επέβαλλαν τον ρυθμό τους, είχαν πολλές λύσεις και έχτισαν μια σημαντική διαφορά και έκλεισαν το πρώτο μισό με το σκορ στο 49-28.

Η διαφορά έφτασε στο +30 με ένα τρίποντο από τον Μάικ Μπράμος στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Συνολικά πέντε διαδοχικά τρίποντα οδήγησαν στο 64-29 (23'10'') με τον Ηλία Ζούρο να δίνει από την αρχή του αγώνα χώρο και χρόνο στους μικρότερους σε ηλικία παίκτες του. Ένα 9-0 από τον Προμηθέα διαμόρφωσε το 66-38 (26') με τον Δημήτρη Αγραβάνη να φτάνει στους 21 πόντους. Λάγιος και Φασάσι έγραψαν το 67-45 (29') και ο Αμπντούλ Γκάντι το 67-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε και πάλι (81-52, 37') για να φτάσει η Βενέτσια στη νίκη με το τελικό 81-57.

ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ: Ο Ζούρος και ο Προμηθέας έδωσαν χρόνο στους "μικρούς" της παρέας: Μπαζίνας, Τανούλης, Φασάσι, Βασιλείου, Λάγιος είχαν μεγάλο μερίδιο στο παιχνίδι και σημαντικό χρόνο στο παρκέ. Πρώτος σκόρερ ήταν ένα από τους... μεγάλους, ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος με 22 πόντους ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ στο EuroCup.

ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ: Ο Ντάριο Χαντ τραυματίστηκε στο 23'25'' της αναμέτρησης, έδειξε να "γυρίζει" το δεξί του πόδι και οδηγήθηκε στον πάγκο με τη βοήθεια των συμπαικτών του, υπό την εποπτεία του ιατρικού επιτελείου.

Διαιτητές: Πουκλ, Γιούρας, Κονσταντίνοβς

Δεκάλεπτα: 25-11, 49-28, 67-47, 81-57