19.6 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Βαλένθια-Παναθηναϊκός 94-91: Αυτές οι λεπτομέρειες… (pics+vid)

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε σκληρά στην έδρα της Βαλένθια αλλά ηττήθηκε 94-91 στην παράταση (κ.α. 84-84) σε αγώνα για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» έδωσαν μεγάλη «μάχη» και λύγισαν στο έξτρα πεντάλεπτο, επιστρέφοντας σε αρνητικό ρεκόρ (6-7), με την πρώτη τους ήττα μετά από τέσσερις σερί επιτυχίες. Στο ίδιο ρεκόρ και οι Ισπανοί οι οποίοι συγκατοικούν με το «τριφύλλι» στη βαθμολογία. Την προσεχή Παρασκευή (16/12) η ελληνική ομάδα θα παίξει με την Μπαρτσελόνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Στο πρώτο δεκάλεπτο η απόδοση του Παναθηναϊκού ήταν σχεδόν αψεγάδιαστη. Οι «πράσινοι» κυριαρχούσαν απόλυτα στο παρκέ της «Φοντέτα» και είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στις δύο πλευρές. Άρχισαν να «χτίζουν» σημαντικές διαφορές ακόμα και διψήφιες, ωστόσο χαλάρωσαν κάπως στο τελευταίο δίλεπτο και οι γηπεδούχοι μείωσαν 20-26.

Το μομέντουμ ήταν πλέον στην πλευρά των Ισπανών και δεν είχαν διάθεση να το αφήσουν ανεκμετάλλευτο. Όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά πέρασαν και μπροστά. Η άμυνα του «τριφυλλιού» ήταν κάκιστη και οι παίκτες του Άλεξ Μουμπρού έκαναν πλέον εκείνοι ό,τι ήθελαν. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν προσπεράσει με 44-41 και να ελέγχουν πλέον εκείνοι.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ελληνική ομάδα συνέχισε την κάκιστη εμφάνισή της. Η Βαλένθια έκανε «πάρτι» και με διαδοχικά τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 πόντους (59-45, 25'), με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να παραπαίει. Ωστόσο σ' εκείνο το σημείο υπήρξε αντίδραση και οι «πράσινοι» πλησίασαν στους πέντε πόντους (68-63), με τον Ριβέρο να διαμορφώνει με buzzer beater το 70-63 που έγραφε ο φωτεινός πίνακας στο 30'.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 7-0 για τους φιλοξενούμενους για το 70-70 που έβαλε «φωτιά» στο ματς. Στη συνέχεια οι δύο άμυνες ήταν αρκετά σκληρές και οι πόντοι σημειώνονταν πολύ πιο δύσκολα με τη Βαλένθια να παίρνει το προβάδισμα με έξι πόντους (76-70). Ένα καλάθι του Μπέικον στο 38' έφερε το παιχνίδι στους δύο πόντους (80-78) κι όλα ήταν ανοικτά. Δύο βολές του Ουίλιαμς στο 39' έφεραν την ισοπαλία (82-82). Δύο βολές του Ντούμπλιεβιτς κι ένα καλάθι του Μπέικον διαμόρφωσαν το 84-84. Ο Τζόουνς αστόχησε στην τελευταία επίθεση της Βαλένθια, ο Μπέικον δεν πήρε χαμπάρι τον λίγο χρόνο που είχε απομείνει και δοκίμασε τρίποντο από τα εννιά μέτρα που δεν κατέληξε στον στόχο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στην παράταση η «μάχη» συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση. Έμοιαζε να παίζει ο Ριβέρο εναντίον του Μπέικον, με τον Αμερικανό να σκοράρει με τρίποντο για το 90-91. Ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με μικρό σερί 4-0 προσπέρασαν με 94-91 και η τελευταία επίθεση ήταν για τους «πράσινους». Εκεί ο Ουόλτερς αστόχησε σε φλότερ και ο Ουίλιαμς σε μακρινό τρίποντο, με την μπάλα να μένει στον Παναθηναϊκό με 0,9'' μετά από λάθος του Ουέμπ. Ο Ουίλιαμς πάτησε γραμμή όμως και το ματς τελείωσε με 94-91 υπέρ των γηπεδούχων.

ΩΡΑΙΟΣ ΚΑΙ... ΜΟΙΡΑΙΟΣ: Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν... άφαντος για 25 λεπτά αλλά στη συνέχεια πήρε το «όπλο» του και γύρισε σχεδόν μόνος του το παιχνίδι. Έφτασε τους 22 πόντους αλλά εξελίχθηκε σε μοιραίο δίχως να αντιληφθεί τον χρόνο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, ενώ και στο τέλος κουράστηκε. Πιο σταθερός ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους νικητές φοβερός ο Ντούμπλιεβιτς με 23 πόντους, κομβικός ο Τζόουνς με 20, σημαντικές οι βοήθειες του Ουέμπ με 18, ενώ από το... πουθενά έγινε ήρωας ο Ριβέρο με 16.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Κι όμως ο Παναθηναϊκός μπορεί κάλλιστα να ισχυριστεί ότι αδίκησε τον εαυτό του στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Κι αυτό συνέβη διότι δεν ήταν συνολικά χειρότερος από τη Βαλένθια. Όμως στο φινάλε προδόθηκε από τα ριμπάουντ όπου χάθηκαν πολλές μάχες. Μεγάλη η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων και στο κομμάτι των διπόντων που ήταν σαφώς πιο εύστοχοι.