20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Τόφας-ΑΕΚ 82-85: Ο Δικέφαλος “πέταξε” στους “16”! (pics+vid)

"Καθάρισε" τη σειρά και προκρίθηκε στους "16" του Basketball Champions League η ΑΕΚ! Η Ένωση των 9 παικτών, έφτασε ακόμα και στο +14, λίγο έλειψε να χάσει ένα δικό της ματς, ωστόσο επικράτησε της Τόφας με 85-82 και "τσέκαρε" το εισιτήριό της για την επόμενη φάση!

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε στην Τουρκία με απουσίες, καθώς Αντώνης Κόνιαρης, Ανδρέας Πετρόπουλος και Κάμερον ΜακΓκρίφ δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τα προβλήματα που τους ταλαιπωρούν και έμειναν εκτός πλάνων από τον Ηλία Καντζούρη.

Η Ένωση έκανε ένα κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο επιθετικά, μένοντας στους 9 πόντους, την ώρα που η Τόφας όσο το ρολόι έτρεχε έβρισκε ολοένα και περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα. Η πρώτη περίοδος έληξε με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να έχει αποκτήσει προβάδισμα εννέα πόντων (18-9), με την ΑΕΚ να συνεχίζει τα άσχημα ξεκινήματα στους αγώνες του BCL μετά τα δύο προηγούμενα. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπήκε αλλαγμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ένα σερί 10-0 με τρία διαδοχικά τρίποντα από Στρέλνιεκς-Ουίλιαμς (2 τρ.) και μία βολή του τελευταίου έβαλε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού (20-21). Οι δύο ομάδες στη συνέχεια παρέμειναν κοντά στο σκορ. Το καλάθι του Ουγκουρλού στην εκπνοή της ανάπαυλας έστειλε την Τόφας στο +4 (42-38) στα αποδυτήρια.

Η ΑΕΚ μπήκε καλά και στο δεύτερο μέρος. Με ένα επιμέρους 5-1 υπέρ της, το παιχνίδι ήρθε σε ισορροπία (43-43). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη συνέχισε με το πόδι στο... γκάζι. Έχτισε διψήφια διαφορά (47-57), περιορίζοντας αισθητά την τουρκική ομάδα. Μέσα από το εξαιρετικό της τρίτο δεκάλεπτο, η Ένωση μπήκε στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο στο +9 (52-61). Η διαφορά έγινε σύντομα διψήφια, με τον εκπληκτικό Ακίλ Μίτσελ να ηγείται σε ένα ακόμη παιχνίδι. Η ΑΕΚ απώλεσε διαφορά 14 πόντων, το τρίποντο του Ένις έφερε το ματς στα ίσα (78-78) και το ματς έγινε... θρίλερ. Οι δύο χαμένες βολές του Μίτσελ με τη διαφορά στους τρεις πόντους δεν στοίχισαν και η Ένωση πήρε σπουδαίο "διπλό" στην Προύσα και προκρίθηκε στους "16" του Basketball Champions League!

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΤΡΙΠΟΝΤΩΝ: Οι δύο ομάδες σούταραν με πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο. Το 47% της ΑΕΚ υπερίσχυσε έναντι του 42% της Τόφας, με την Ένωση τελικά να παίρνει τη νίκη-πρόκριση.

Ο ΣΥΝΗΘΗΣ... ΠΥΡΓΟΣ: Ο Ακίλ Μίτσελ ήταν για ακόμα ένα ματς ο κορυφαίος παίκτης της ΑΕΚ. Με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 ασίστ αποτέλεσε το σημείο αναφοράς για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.