23.2 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

(ΣΤ’ Όμιλος) Γεωργία-Σλοβενία 67-88: Όσο χρειάστηκε για την πρόκριση (vids)

Η Σλοβενία πήρε το ντέρμπι του 6ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου επικρατώντας της Γεωργίας με 88-67 και έτσι «σφράγισε» την παρουσία της στους «16» της διοργάνωσης και στο Προολυμπιακό τουρνουά. Νωρίτερα, το Πράσινο Ακρωτήρι νίκησε τη Βενεζουέλα με 81-75 και η Γεωργία χρειάζεται νίκη επί της Βενεζουέλας (30/8, 11:00) για να περάσει στην επόμενη φάση.

Η Σλοβενία έπαιξε όσο χρειάστηκε και… βοηθήθηκε από τους διαιτητές, επίσης όσο χρειάστηκε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Όσες φορές όμως η Γεωργία έδειχνε απειλητική, είχε απαντήσεις, ξέφευγε και επί της ουσίας δεν απειλήθηκε. Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε τη διαφορά με 34 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Η Γεωργία τα έσπασε στα πρώτα λεπτά του αγώνα (0/9 σουτ) και η Σλοβενία κάνοντας τα στοιχειώδη, απέκτησε γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (4-14) όμως η ομάδα του Ηλία Ζούρου βελτίωσε την εικόνα της και μάλιστα έκλεισε προηγούμενη την πρώτη περίοδο (17-16). Η ανισορροπία στα σφυρίγματα (η Σλοβενία εκτέλεσε 26 και η Γεωργία 6 βολές στο πρώτο μέρος) προκάλεσαν τον εκνευρισμό στους Γεωργιανούς. Έτσι η Σλοβενία βρέθηκε στο +13 (32-45) πριν κλεισει το ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων (33-45), παίρνοντας 19 από τον Λούκα Ντόντσιτς.

Η Γεωργία μάζεψε γρήγορα και πάλι τη διαφορά μειώνοντας στους πέντε (40-45 στο 23’) όμως η Σλοβενία δεν έχασε τον έλεγχο και ξέφυγε εκ νέου (44-57 στο 27’) και 10 λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με 63-50. Η ομάδα του Ζούρου δεν είχε πια τρόπο επιστροφής και είδε την «ψαλίδα» να ανοίγει ακόμη περισσότερο (57-78 στο 37’) οπότε τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.