20.9 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

(ΣΤ’ Όμιλος) Βενεζουέλα – Πράσινο Ακρωτήρι 75-81: Το γύρισε… τούμπα η παρέα του Ταβάρες!

Η Βενεζουέλα μετέτρεψε σε… ντέρμπι την αναμέτρηση με το  Πράσινο Ακρωτήρι, με τους Αφρικανούς να "κλέβουν" τη νίκη, για τη 2η αγωνιστική του ΣΤ’ Ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, και κόντρα στη Γεωργία θα προσπαθήσει για την πρόκριση.

Παρόλο που η ομάδα της Αφρικής προσπάθησε για την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 10-24 πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με  52-53 στο 26’, αλλά η Βενεζουέλα απάντησε με 14-6 σερί μέσα σε 4 λεπτά. Όμως στα τελευταία λεπτά του αγώνα είχε τον έλεγχο και πήρε μια μεγάλη νίκη.

Η ομάδα της Λατινικής Αμερικής, είδε τους Χόρναν Ζαμόρα , Ντέιβιτς Κούμπιλάν Γκάρλι Ρόχο να κάνουν καλό παιχνίδι και με 14, 15 και 13 πόντους, αλλά να μην φτάνουν για τη νικηφόρα επικράτηση. Όσο για την «Σταχτοπούτα» της διοργάνωσης οι Μπενίτο Γκόμεζ με 22π, Ιβάν Αλμέιδα με 18π και Ουίλ Ταβάρες με 20π. ήταν οι βασικοί πρωταγωνιστές για την ολική ανατροπή.

Από την άλλη ο Έντι Ταβάρες ήταν άστοχος με 6, αλλά κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 15 «σκουπίδια» και θα τον όμιλο κόντρα στη Σλοβενία του Λούκα Ντόντιτς και θα προσπαθήσει να κάνει την έκπληξη και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 46-33, 66-59, 75-81