23.1 C

Σπανούλης: «Δεν έχω λόγια για την επίθεση, το πρόβλημα ήταν η άμυνα» (Vid)

Το Περιστέρι γνώρισε την ήττα από την Καρσίγιακα στην Τουρκία με σκορ 93-88 και η πρόκριση του στους ''8'' του BCL πλέον δυσκολεύει. Ο τεχνικός της ομάδας  Βασίλης Σπανούλης, σε δηλώσεις του μετά το παιχνίδι, στάθηκε στη δυσκολία του Περιστερίου να αμυνθεί κόντρα στους γηπεδούχους.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έλληνα τεχνικού:

«Συγχαρητήρια στη Καρσίγιακα για την νίκη. Οι πιο κρίσιμες στιγμές του αγώνα ήταν όταν στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου πήραμε προβάδισμα 7 πόντων. Παίξαμε καλό μπάσκετ. Μετά όμως καταρρεύσαμε πνευματικά στην αμυντικά χωρίς λόγο. Είχαμε καλά διαστήματα και στα παιχνίδια κόντρα σε Τενερίφη και Χάποελ όμως ξαφνικά σταματάμε να παίζουμε. Δεν μπορείς να νικάς αυτά τα παιχνίδια αν δεν παίζεις συνεχόμενα για 40 λεπτά καλά. Δεν μπορώ να παραπονεθώ για την προσπάθεια των παιδιών. Προσπάθησαν. Όμως με αυτή την εικόνα στην άμυνα, να δέχεσαι 93 πόντους εκτός έδρας, είναι σχεδόν αδύνατο να νικήσεις. Επιτρέψαμε πολλά τρίποντα στη Καρσίγιακα. Δεν το θέλαμε αυτό και σε πολλές περιπτώσεις δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Επιθετικά τι να πω. Πετύχαμε 88 πόντους εκτός έδρας, με 20 ασίστ και μόλις 6 λάθη. Η άμυνα. Το πρόβλημα ήταν η άμυνα. Παίκτες που υποτίθεται ότι έπρεπε να παίξουν άμυνα, δεν το έκαναν. Αυτό είναι δικιά μου ευθύνη για να το διορθώσω».