21 C

Καρσίγιακα-Περιστέρι 93-88: Η καλή προσπάθεια δεν ήταν αρκετή για να «ανοίξει τα φτερά του» (Vids+Pics)

Για τον 11ο όμιλο του BCL, το Περιστέρι δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα της εξαιρετικής Καρσίγιακα, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 93-88. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παραμένει χωρίς «ροζ φύλλο αγώνα» μετά από 3 αγωνιστικές και η πρόκριση φαίνεται να «πετάει» μακριά από την ομάδα της Δυτικής Αττικής.

Σε παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του 11ου ομίλου του BCL, η Τουρκική Καρσίγιακα υποδέχθηκε το Περιστέρι σε ένα κατάμεστο ''Κεμάλ Ατατούρκ''. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση με ελάχιστες διαφορές να τις χωρίζουν. Με τον Τρέβορ Τόμπσον να βρίσκει τα πατήματα του από νωρίς, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-18 υπέρ του Περιστερίου.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά και έβαλαν και την κερκίδα στην «εξίσωση» της αναμέτρησης. Παρότι ολιγάριθμοι, αισθητή έκαναν τη παρουσία τους και οι φίλοι του Περιστερίου, οι οποίοι σε ακόμα μία εκτός έδρας αναμέτρηση της ομάδας τους έδωσαν το «παρόν».

Ο Τζο Ράγκλαντ με 8 ασίστ στο πρώτο μέρος έκανε ότι μπορούσε οργανωτικά, όμως η Καρσίγιακα ήταν καταιγιστική εκτελεστικά στη δεύτερη περίοδο. Με timeout που κάλεσε εσπευσμένα ο Βασίλης Σπανούλης, προσπάθησε να ανακόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων που επιθετικά άρχισαν να ''ρολάρουν'' επικίνδυνα. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου η Τουρκική ομάδα βρέθηκε τελικά να προηγείται με σκορ 46-44, αφήνοντας όμως ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του δεύτερου μέρους. «Πονοκέφαλος» για τον Έλληνα τεχνικό στάθηκαν οι 28 πόντοι που «επέτρεψε» η ομάδα του στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Περιστερίου μπήκε «φουριόζα» στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησαν το δεύτερο μισό με σερί 9-0, όμως η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη. Η Καρσίγιακα απάντησε με ένα δικό της επιμέρους 11-1 και ανέκτησε το προβάδισμα αλλά και το μομέντουμ του αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Τουρκική ομάδα να έχει προβάδισμα 5 πόντων(68-63) και να δείχνει πιο συγκεντρωμένη αμυντικά και επιθετικά.

Τη στιγμή που ο Τζο Ράγκλαντ «ξεκλείδωνε» την αντίπαλη άμυνα, μοιράζοντας την μία ασίστ μετά την άλλη, η Καρσίγιακα έβρισκε συνεχώς επιθετικές λύσεις και σε κάθε καλάθι το ''Κεμάλ Ατατούρκ'' γινόταν ολοένα και πιο «εχθρικό» για την Ελληνική ομάδα.

Μπορεί οι φίλοι του Περιστερίου να μη σταμάτησαν στιγμή να φωνάζουν για την ομάδα τους, όμως η Καρσίγιακα κατάφερε τελικά να επικρατήσει  της ομάδας των Δυτικών Προαστίων με σκορ 93-88 και να κάνει την παρθενική της νίκη στη φάση των ''16'' του BCL. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος ήταν έξαλλος από την αμυντική λειτουργία της ομάδας του, συνεχίζει στον όμιλο χωρίς νίκη ύστερα από 3 αγώνες και η πρόκριση στην επόμενη φάση δείχνει να «φτερουγίζει» μακριά.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την Καρσίγιακα ήταν ο Βίτο Μπράουν που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για την ομάδα του Περιστερίου ξεχώρισε ο Τζο Ράγκλαντ που πέτυχε 18 πόντους και μοίρασε 11 ασίστ με μόλις 3 λάθη.