23.3 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

San sto spiti tou…

Στο γήπεδο όπου νίκησε και πήρε το περσινό πρωτάθλημα, όπου επίσης νίκησε στην πρεμιέρα του φετινού και πήρε... κανονάκια όταν ακολούθησαν άσχημα αποτελέσματα, ο Παναθηναϊκός έκανε και το πρώτο του διπλό στη φετινή Ευρωλίγκα.

Το 70-62  επί του Ολυμπιακού, που δέχτηκε και αποδοκιμασίες μερίδας οπαδών του, ήρθε δίκαια για την ομάδα του Πασκουάλ ο οποίος έδωσε τακτικό ρεσιτάλ, πήρε πολλά από πολλούς, είδε τον Λεκαβίτσιους να κάνει... απόσβεση και  συνολικά την ομάδα του να "κλειδώνει" τον Ολυμπιακό ο οποίος πρόσθεσε άλλη μια κακή εμφάνιση μετά τη Βαρκελώνη αλλά και τον ημιτελικό κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός έκρυβε το στοιχείο του αινφιδιασμού στην έναρξη του αγώνα, με την παρουσία του Αντετοκούνμπο στην πεντάδα να κάνει σαφή την επιδίωξη να χαλάσει το παιχνίδι του Ολυμπιακού και δεν ήταν μόνο αυτός. Σίνκγλετον και Γκιστ στους ψηλούς και όχι ο Βουγιούκας για να ανέβει κι άλλο η αθλητική ικανότητα, κατάφεραννα βγάλουν εκτός αγώνα Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, και το 2-11 στο 3'20'' με μία ακόμα έκπληξη πεντάδας, τον Λοτζέσκι να σηκώνει το επιθετικό βάρος.
Ο Σφαιρόπουλος έριξε και τον Στρέλνιεκς και τον Μάντζαρη στο παρκέ, το δίδυμο λειτούργησε, ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να ξεπεράσει την πίεση του Παναθηναϊκού, κάλυψε τη διαφορά και προσπέρασε πρώτη φορά με τρίποντο του Μάντζαρη που ήταν το 17-16 με το οποίο έληξε και το δεκάλεπτο.
Το δίλεπτο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό για να ανασυνταχτεί στην άμυνα, ο Ρίβερς θυμήθηκε την αύρα που έχει στο ΣΕΦ και με σερί 9-0 σε 3'20'' ο Παναθηναϊκός ξέφυγε εκ νέου με 25-17.
Ο Ολυμπιακός ήταν απελπιστικά άστοχος, εκ των πραγμάτων επιστράτευσε την άμυνά του που του έδωσε πατρήματα, μείωσε σε 30-33 και το ημίχρονο έληξε με 30-35 και τον Παναθηναϊκό να το έχει ελέγξει και να έχει οδηγήσει τον Ολυμπιακό σε πολλές "σκοτωμένες" επιθέσεις.

Μάντζαρης και Στρέλνιεκς ήταν παρότνες στην πρώτη πεντάδα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Σφαιρόπουλος έψαχνε εναγωνίως λύση ρυθμού. Ο Παναθηναϊκός, όμως, υπό την μαεστρική καθοδήγηση του Καλάθη συνέχιζε να είναι συνεταγμένη ομάδα, ο Ολυμπιακός να ψάχνει απελπισμένα σουτ, με τον Στρέλνιεκς να τον κρτατάει όρθιο μέχρι το 38-40 στο 25'. Ο ασταμάτητος Λετονός με γκολ -φάουλ ισοφάρισε στο 44-44 στο 27'30'', έχοντας φτάσει τους 18 πόντους και αποτελώντας το μοναδικό άλυτο, αλλά σοβαρό πρόβλημα για την άμυνα του Παναθηναϊκού. Ο Ολυμπιακός έβγαζε μεγαλύτυερη ενέργεια και περισσότερο ανέβαζε ρυθμό με την πάροδο του χρόνου.

Στο 29' οι "ερυθρόλευκοι" ολοκλήρωναν ένα σερί 8-0 που τους έφερε στο +3, 47-44, όμως, ο Παναθηναϊκός έκλεισε την περίοδο μπροστά με 49-47 με το 5-0 του να σφραγίζεται από απίστευτο τρίποντο με ταμπλό του Ρίβερς.

Το σερί επεκτάθηκε στο 12-2, με το επιμερους 7-2 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου για τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε στο +7, 56-49,.

Στο 36' ο Λεκαβίτσιους που είχε... ντυθεί Καλάθης οργανωτικά αλλά και με σημαντική προσφορά στο σκορ, έκανε το 54-63, και ο ίδιος με προσωπική φάση και τρίπόντο στο 36'30'' έφερε τον Παναθηναϊκό στο +12, 54-66 γέρνοντας οριστικά τη ζυγαριά.

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ: Ο Λούκας Λεκαβίτσιους... μπήκε στα παπούτσια του Νικ Καλάθη και... περίσσεψε κιόλας. Ο Λιθουανός μπήκε να δώσει ανάσες στον μαέστρο του Παναθηναϊκού και έκανε καταπληκτική δουλειά, κράτησε τον ρυθμό, σκόραρε και 14 πόντους και ήταν η αποκάλυψη του αγώνα.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η στατιστική κυριαρχία του Παναθηναϊκού ήυαν απόλυτη και επεξηγηματική της νίκης του. Καλύτερα ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες σουτ, περισσότερα ριμπάουντ, και... νίκη.