19 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Ρίτας Βίλνιους – Περιστέρι 89-64: Ο Φόστερ το προσγείωσε ανώμαλα (vids)

Η πρώτη ήττα στο BCL ήταν... βαριά κι ασήκωτη για το Περιστέρι που ήταν τραγικό για 40 λεπτά στο Βίλνιους και έβλεπε τη Ρίτας να το μετατρέπει σε σάκο του μποξ χωρίς να μπορεί να αντιδράσει. Το τελικό 89-64 αποδίδει με ακρίβεια όσα έγιναν στο παρκέ, με το Περιστέρι να έχει πλέον ρεκόρ 2-1 και τους Λιθουανούς να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη. Ο Μάρκους Φόστερ, παλιός καλός μας γνώριμος, ήταν ο βασικός... δράστης του εφιαλτικού αγώνα για το Περιστέρι, αλλά όχι ο μοναδικός.

Το κακό φάνηκε από πολύ νωρίς για το Περιστέρι που δε μπήκε ποτέ στο παιχνίδι. Στο 4'30'' ήταν ήδη πίσω με διψήφια διαφορά, 14-4 και δε λειτουργούσε τίποτα, κυρίως στην άμυνα όπου ήταν ξέφραγο αμπέλι. Στο 8' οι Λιθουανοί πήγαν στο +16, 24-8 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-15 από ένα ατομικό ξέσπασμα του Φρανσίσκο.

Το Περιστέρι πλησίασε μέχρι και τους 6 πόντους στο 11', 27-21 και μετά... το πράγμα αγρίεψε. Ο ασταμάτητος Μάρκους Φόστερ τα έβαζε από παντού, τα ριμπάουντ χάνονταν το ένα μετά το άλλο, οι επιθέσεις ήταν κακές και το 52-26 του ημιχρόνου ήρθε απόλυτα φυσιολογικά. Τα ριμπάουντ ήταν 30-12, ο Φόστερ είχε ήδη 17 πόντους, το Περιστέρι 3/17 τρίποντα.

Στο 24' η διαφορά πλησίασε τους 30 πόντους, 61-32 και το Περιστέρι πια έπαιξε το τελευταίο χαρτί αποφυγής του διασυρμού. Πίεσε σε όλο το γήπεδο, έβαλε λίγο προβληματισμό στους γηπεδούχους, κατέβασε τη διαφορά στο 63-42,  με το δεκάλεπτο να λήγει στο 74-51 και το μόνο ενδιαφέρον που είχε απομείνει να είναι η τελική έκταση της διαφοράς.

ΛΑΧΤΑΡΑ: Ολα τα είχε σήμερα το Περιστέρι, ο τραυματισμός του Σιλβέν Φρανσίσκο του έλειπε. Ο ηγέτης του αποχώρησε υποβασταζόμενος στο 36' του αγώνα, φάνηκε να έχει γυρίσει το πόδι του και η αγωνία είναι μεγάλη μέχρι να διαπιστωθεί ακριβώς η κατάστασή του.

ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ: Κάθε φαντασία ξεπερνάει ο τελικός απολογισμός των ριμπάουντ. Η Ρίτας έστησε... πάρτι και κυριάρχησε κατά κράτος με 51-29, με τα επιθετικά της να είναι σχεδόν όσα τα αμυντικά του Περιστερίου (16-20)