21.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ρίτας – ΠΑΟΚ 82-63: Ξύπνησε ο Φόστερ, σχόλασε ο γάμος (vids)

Η ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε απόψε στο Βίλνιους, με την ήττα 82-63 από τη Ρίτας. Οι Λιθουανοί συνεχίζουν στους "16" του Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ περιορίζεται στις εντός συνόρων υποχρεώσεις του, έχοντας παλέψει για ένα ημίχρονο στα ίσια και πληρώνοντας την τρίτη περίοδο όταν... ξύπνησε ο Μάρκους Φόστερ και τελείωσαν όλα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε για να... σπάσει τον τσαμπουκά της Ρίτας και πήγε το ματς σε ένα ψηλό τέμπο αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλο. Επαιζε σωστή άμυνα, απορρύθμισε τον Φόστερ, προηγήθηκε με 11-7, θα μπορούσε και καλύτερα αν ήταν πιο εύστοχος στα πολλά σουτ που επιχειρούσε.

Ο άποντος Φόστερ πήγε στον πάγκο, η Ρίτας βρήκε ισορροπία, προηγήθηκε με 18-15 στο δεκάλεπτο και στο 18' πήγε στο +9, 41-32 δείχνοντας πια προσαρμοσμένη στο τέμπο που τη βόλευε καλύτερα. Ο ΠΑΟΚ "το μάζεψε" στο 41-37 του ημιχρόνου, έχοντας υποχρεώσει τον αντίπαλο σε 9 λάθη, με 5 από αυτά του Φόστερ, όσα και όλος ο ΠΑΟΚ μαζί. Ο Ράιλι ήταν η σίγουρη επιθετική λύση με 13 πόντους.

H τρίτη περίοδος ήταν και μοιραία για τον ΠΑΟΚ. Ο Φόστερ μπήκε αφηνιασμένος έβαλε μαζεμένα τρίποντα, έδωσε διψήφια διαφορά, ο ΠΑΟΚ σάστισε, το επί μέρους σκορ ήταν 22-13 και το 63-5ο έγερνε πια αποφασιστικά την πλάστιγγα.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να μην το πιστεύει πια, οι Λιθουανοί έστησαν πάρτι και έδωσαν και θριαμβευτικές διαστάσεις στην πρόκρισή τους, που τους φέρνει σε όμιλο με Βόννη, Μανρέσα και Μπαχτσεσεχίρ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ είχε μυαλό και έμεινε στα 5 λάθη στο πρώτο μέρος, υποχρεώνοντας τον αντίπαλο σε 9, το έχασε στο δεύτερο ,έφτασε στα 17 και αυτά... ήταν πολλά για τέτοιας κρισιμότητας εκτός έδρας παιχνίδι. Εκτός αυτού όμως, ήταν συνολικά άστοχος και με ποσοστό ευστοχίας 38% δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.