15.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Ρεάλ- Μονακό 94-95: Παράταση-απόδραση, με μαγικό Τζέιμς στο τέλος (vids,pics)

Μπορεί το μεγάλο ντέρμπι του Βελιγραδίου, να κέντρισε όλα τα βλέμματα στην 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, όμως Ρεάλ και Μονακό έδωσαν απλόχερα θέαμα. Η Μονακό με 6" να απομένουν, έμοιαζε να βρίσκεται στο "καναβάτσο", όμως ο Τζέιμς με τρίποντο και φάουλ οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, όπου εκεί η ομάδα του δεν έχασε την ευκαιρία για το μεγάλο διπλό με 95-94. Ο Τζέιμς είχε 28 πόντους (8/18 σουτ), ακολούθησε ο Τζόρνταν Λόιντ που πρόσθεσε άλλους 19. Για τους Μαδριλένους ο Τζάναν Μούσα είχε 24 πόντους, με τον Ταβέρες να έχει 17 πόντους και 18 ριμπάουντ, αλλά να είναι και ο μοιραίος στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Η Ρεάλ με όπλο την κυριαρχία στη ρακέτα και με το φόβητρο Ταβάρες αμυντικά, πήρε ένα προβάδισμα της τάξης των έξι πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 23-17. Σιγά σιγά η Μονακό, βρήκε λύσεις έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, ιδίως με τους Τζέιμς και Μπλόσομγκέιμ. Η Ρεάλ βέβαια δεν έμεινε άπραγη, με αποτέλεσμα να δούμε ένα φαντασμαγορικό δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σημειώνουν 53 συνολικά πόντους. Το ημίχρονο βρήκε την Ρεάλ μπροστά με βραχεία κεφαλή (48-45).

Η Μονακό βασισμένη στις γνωστές αρετές της (αθλητικότητα, ατομικό ταλέντο) συνέχισε την ανοδική της πορεία και στην επανάληψη. Με τον Μάικ Τζέιμς να "ζεσταίνεται" και τον Ντιαλό να κάνει την αθόρυβη δουλειά, πέρασε μπροστά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, που βρήκε τους Μονεγάσκους στο +3 με 65-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ρεάλ αντέδρασε και με τους Γιαμπουσέλε και Μούσα έφτασε στο +8, ένα προβάδισμα που συντήρησε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί μίλησε η κλάση του Μάικ Τζέιμς, που με την βοήθεια και του Ταβάρες, ισοφάρισε σε 88-88 στέλνοντας το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί οι Μαδριλένοι φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις , οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επιμέρους σερί 7-2 στα μέσα του πεντάλεπτου και πήραν το μεγάλο διπλό με 95-94.