19 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

“Τρίποντη καταιγίδα” για την Μπαρτσελόνα στο Ισραήλ, η Μπάγερν τον γερμανικό “εμφύλιο” (pics,vids)

Οι "μπλαουγκράνα" έκαναν πάρτι έξω από τα 6.75, πέτυχαν 13/32 τρίποντα (40,6%) με τον Λαπροβίτολα να έχει με τη σειρά του 6 (!) εξ' αυτών και 19 πόντους. Η Μακάμπι έμενε κοντά στο σκορ, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η αστοχία της, δεν την άφησε να παλέψει στα ίσια για τη νίκη. Στην άλλη αναμέτρηση, η Μπάγερν έπαιρνε πάντα το προβάδισμα και διψήφιες διαφορές, η Άλμπα επέστρεφε πάντα, όμως στο τέλος δεν τα κατάφερε με τα πολλά λάθη της (16), να της στοιχίζουν.

Μακάμπι-Μπαρτσελόνα 79-86

Η Μπαρτσελόνα με τρία τρίποντα  του Λαπροβίτολα έβρισκε νωρίς λύσεις στην άμυνα ζώνης που επέλεξε νωρίς ο Όντεντ Κάτας. Συνεπώς, οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των πέντε πόντων (20-15), με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 23-20 υπέρ των "μπλαουγκράνα".

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η «ομάδα του λαού» εξαφάνισε γρήγορα (το ούτως ή άλλως) μικρό προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Ισοφάρισε σε 23-23 και έκτοτε οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Συνολικά 4 εναλλαγές στη δεύτερη περίοδο η οποία έκλεισε εντυπωσιακά με τρίποντο του Μπόνζι Κόλσον στην εκπνοή. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 3 πόντους και στο σκορ στο 43-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Νίκολας Λαπροβίτολα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο. Σχεδόν "άχαστος" έξω από τα 6.75 πέτυχε άλλα δύο. Η Μπαρτσελόνα με νέο τρίποντο αυτή τη φορά από τον Αμπρίνες έφτασε στο +5 στο (29'). Όμως η Μακάμπι αντέδρασε γρήγορα και έφερε το παιχνίδι στον πόντο. Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα του ενός πόντου, 62-61.

Στην τελευταία περίοδο η Μπάρτσα επέβαλλε ολοκληρωτικά τον ρυθμό της. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και κόβοντας το γρήγορο τέμπο που θέλει να επιβάλει η Μακάμπι στα παιχνίδια της. Μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει μόλις 12 πόντους. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την ευστοχία τους έξω από τα 6.75, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και το μπόνους των βολών. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν στο (39') να βρίσκονται στο +13 (86-73), με την ομάδα του Όντνεντ Κάτας απλά να γράφει το τελικό 86-79 στο τέλος.

Άλμπα Β.- Μπάγερν Μ. 77-79

Στο γερμανικό ντέρμπι της Γιούρολιγκ, οι Βαυαροί με ένα εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν γρήγορα με διψήφιες διαφορές μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Με τον Αντρέας Όμπστ να ξεκινάει ζεστός (6 πόντους) η ομάδα του Αντρέα Τρνκιέρι προηγήθηκε με 26-15 στο τέλος της πρώτη περιόδου.

Μεθοδικά και σταθερά τα "άλμπατρος" εξαφάνισαν το προβάδισμα της Μπάγερν σε μόλις 5 λεπτά. Με ένα επιμέρους σερί 17-6 η Άλμπα έφτασε στο 32-32. Οι φιλοξενούμενοι αφού συνήλθαν, από αυτό το μικρό σοκ, χτύπησαν μέσα στο "ζωγραφιστό" τους Βερολινέζους σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο που το προβάδισμά τους βασίστηκε κυρίως στην ευστοχία τους έξω από τα 6.75 (5/11). Οι Χάντερ και Ρούμπιτ βρήκαν τα απαιτούμενα μις ματς και πλήγωσαν τους γηπεδούχους. Αυτή συγκυρία έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Μπάγερν, ενώ το ημίχρονο την βρήκε στο +6 (45-39).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια μικρή επανάληψη του δεύτερου. Η Άλμπα μπήκε δυναμικά έτρξε στον αιφνιδιασμό βρήκε εύκολα καλάθια γυρνώντας από το -8. Ενώ πήρε και το προβάδισμα στο (25') της αναμέτρησης με 54-49. Η Μπάγερν, βλέποντας πως πετυχαίνει η συνταγή της, έδωσε τη μπάλα στους δύο ψηλούς της (Χάντερ,Ρούμπιτ) έριξε τον ρυθμό και ξαναπήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Με τα τρίποντα των Χάντερ και Λούσιτς οι Βαυαροί ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους σερί 19-4, παίρνοντας μία διψήφια στο τέλος του δεκαλέπτου, 68-58.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι συνέχισε με το "πόδι στο γκάζι" και με τρίποντο του Όμπστ έφτασε και στο +11, ενώ διατηρήσου μία διαφορά της τάξης των 8-10 πόντων μέχρι το (37') της αναμέτρησης. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ίσραηλ Γκονζάλεζ έκανε αυτό που έκανε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Επέστρεψε στην αναμέτρηση, οι "Βαυαροί" ξαφνικά χαλάρωσαν και χρειάστηκαν μία κρίσιμη βολή του Ρούμπιτ στο τέλος ώστε να επικρατήσουν με 79-77 και να πάρουν τη 2η συνεχόμενη νίκη τους στην εφετινή διοργάνωση.