27.9 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Προμηθέας – Περιστέρι 75-81: Χέιλ vs Γουίλιαμς «σημειώσατε διπλό» (vids)

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα, το Περιστέρι είχε την... ουσία και έφυγε με ένα σπουδαίο «διπλό» απ' το «Δ. Τόφαλος» (81-75), σε αγώνα για την 15η αγωνιστική της Basket League. Στο 9-6 πλέον η ομάδα των δυτικών προαστίων, ενώ στο ίδιο ρεκόρ υποχώρησε ο Προμηθέας, όμως το σημαντικότερο για το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη είναι πως ξεπερνούν τους Πατρινούς στην ισοβαθμία (είχαν κερδίσει και στον 1ο γύρο).

Με τις δύο ομάδες να ξεκινούν αρκετά άσχημα και νευρικά, το σκορ «άνοιξε» μετά από 2:15’ αγωνιστικής δράσης με 1/2 βολές του Τρέβορ Τόμπσον, σε ένα διάστημα που οι δύο ομάδες μετρούσαν 0/7 σουτ και ήδη 5 λάθη συνολικά. Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στα υπόλοιπα 7:45’ της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 10-11. Αξιοσημείωτο πως σε αυτά τα 10’ οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε 15 λάθη (5-10) και είχαν 7/24 σουτ συνολικά (3/14 – 4/10)!

Η 2η περίοδος ήταν -σχετικά- διαφορετική, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να ξεκινάει με ένα σερί 9-0 πριν καλά-καλά συμπληρωθούν τρία λεπτά, φτάνοντας γρήγορα το προβάδισμά της στο +10 (10-20) δια χειρός Νέιτ Ρένφρο. Ο Προμηθέας συνέχιζε να χάνει ριμπάουντ, παρ’ όλα αυτά οι επιθέσεις που ανανέωναν οι φιλοξενούμενοι δεν έφερναν απαραιτήτως και καλάθι κι έτσι οι γηπεδούχοι επέστρεψαν μειώνοντας σε 20-24. Ένα τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του για το 20-27, με το ημίχρονο να λήγει 25-29 έπειτα από τρίποντο… περιπέτειας του Κόνιαρη.

Η αστοχία του 1ου ημιχρόνου σταμάτησε στην 3η περίοδο για το Περιστέρι, το οποίο πολύ γρήγορα επανάκτησε τη διψήφια τιμή της διαφοράς, φτάνοντας για πρώτη φορά στο +12 (28-40). Με τους Πατρινούς να αδυνατούν να βρουν λύση απέναντι στην πολύ σκληρή άμυνα των φιλοξενούμενων και με τους Χέιλ-Τζόουνς να είναι αρνητικοί, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη διατήρησε το +12 μέχρι και το 27’, ωστόσο ένα τρίποντο του Κάουαν ήταν αρκετό για να σημάνει την… αντεπίθεση των γηπεδούχων. Ο Προμηθέας «έτρεξε» σερί 10-0 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο που έδειχνε να είχε… ξεμείνει από δυνάμεις και λύσεις, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 46-48, αλλά το σημαντικότερο για τον Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν η αφύπνιση του Χάντερ Χέιλ, ο οποίος πέτυχε 5 πόντους και «μάζεψε» 3 ριμπάουντ στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου.

Η «ραψωδία» του Χέιλ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ενώ υπήρξαν και βοήθειες απ’ τον Ρέινολντς κι έτσι η ομάδα της Πάτρας πήρε προβάδισμα (54-51) για πρώτη φορά έπειτα από 27 λεπτά. Στο τελευταίο επτάλεπτο το παιχνίδι είχε πάρει μορφή «Χάντερ vs Γουίλιαμς», με τους δύο παίκτες να… ανταλλάζουν καλάθια και το Περιστέρι να προηγείται και πάλι με 58-64, 4:07’ πριν το φινάλε. Το +6 των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ, καθώς, με τον Κάουαν να μη βοηθάει πλέον στο σκορ, ο Χέιλ βρήκε άξιο συμπαραστάτη τον Ρέινολντς, τα καλάθια του οποίου έκαναν το σκορ 65-66 (1:54’ πριν τη λήξη). Ακολούθησε καλάθι του Κασελάκη, όμως εκεί ήταν η ώρα του Άντονι Κάουαν, που με τρίποντο ισοφάρισε (68-68) και στη συνέχεια ο Χάντερ Χέιλ «έγραψε» το 70-68 στα τελευταία 47”. Ο Λοβ πήρε την ευθύνη και ισοφάρισε άμεσα (70-70), με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε και οι δύο ομάδες να οδηγούνται στο έξτρα πεντάλεπτο.

Και στην παράταση ο ρυθμός ήταν ο ίδιος, με τους δύο «μονομάχους» να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα. Στα 41.2” όμως, ήταν η ώρα των μεγάλων προσωπικοτήτων, όπου ένα τρίποντο-«μαχαιριά» απ’ τον Τζο Ράγκλαντ έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους (75-79). Ο Προμηθέας αστόχησε στη επόμενη επίθεση και ο Κένι Γουίλιαμς έκανε το 2/2 απ’ τη γραμμή των βολών, με το 75-81 που διαμορφώθηκε να μην αλλάζει και το Περιστέρι έφυγε με ένα τεράστιο «διπλό» απ’ την Πάτρα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η στατιστική κατηγορία ήταν αρκετά ισορροπημένη, σε ένα παιχνίδι που έτσι κι αλλιώς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ωστόσο αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν η ευστοχία του Περιστερίου στα δίποντα, εκεί όπου μέτρησε 19/39 (48%), τη στιγμή που ο Προμηθέας τελείωσε το ματς με 11/28 (39%).