20 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Προμηθέας-ΠΑΟΚ 90-69: Εμφανίστηκε μόνο μία ομάδα (pic, vids)

Έμεινε ανενεργός περισσότερο σε σχέση με τις άλλες ομάδες της οχτάδας αφού δεν αγωνίστηκε στο final 8 και είχε απουσίες. Ο Προμηθέας όμως κάθε άλλο παρά επηρεασμένος έδειξε από αυτά. Έφτασε στην πολύ σημαντική νίκη επί του ΠΑΟΚ με 90-69, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Basket League και καλύπτοντας εύκολα τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Προμηθέας απέκτησε προβάδισμα μιας νίκης έναντι του ΠΑΟΚ γεγονός που μπορεί να αποδειχτεί σημαντικό στην οικονομία των θέσεων 3-8. Η κάλυψη της διαφοράς των πέντε πόντων ήταν εύκολη υπόθεση αφού στην πραγματικότητα στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ. Τα κατάφερε παρά τις απουσίες των Γκίκα (διάστρεμμα) και Σίμπσον. Κυριαρχώντας κοντά στο καλάθι και έχοντας σε καλή μέρα τα βασικά ατού του (Ντάνγκουμπιτς, Κόντιτ, Τόμασον, Κάουαν, Κουλμπόκα), δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Για τον ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε για πρώτη φορά υπό τις οδηγίες του Φώτη Τακιανού, αυτό το παιχνίδι ήταν η αρχή ενός πολύ δύσκολου προγράμματος του οποίου η συνέχεια θα είναι εντός έδρας, τη μεθεπόμενη Δευτέρα (13/3, 19:15) απέναντι στον Παναθηναϊκό στην Πυλαία. Έδειξε ένα καλό πρόσωπο μόνο στη δεύτερη περίοδο αλλά οι αμυντικές αδυναμίες που τον συνοδεύουν σε όλη τη σεζόν και ο μονοδιάστατος τρόπος παιχνιδιού του στην επίθεση, τον έβαλαν σε μειονεκτική θέση. Η εικόνα του ασφαλώς και απογοήτευσε, βυθίζοντας τους ανθρώπους του στον προβληματισμό αφού με το συγκεκριμένο υλικό μοιάζει να έχει φτάσει στο ταβάνι του.

Η έλλειψη ρυθμού ήταν εμφανής από τα πρώτα λεπτά στις δύο ομάδες που ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά, κάτι που αποτυπώθηκε σε ένα χαμηλό σκορ (6-6) στο 5’. Περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι με τον Κόντιτ αλλά και τον Ντάνγκουμπιτς, ο Προμηθέας ξέφυγε με έξι (16-12 στο 9’) και στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 18-12.

Ο Προμηθέας άνοιξε τη διαφορά στους οχτώ (20-12) παρότι είχε 0/5 τρίποντα αφού την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ είχε 0/7. Με δύο μαζεμένα τρίποντα μάλιστα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν προηγούμενοι για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (26-15) και στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 34-22. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε όμως αντίδραση με τον Ρένφρο να κάνει τρομερή δουλειά στην άμυνα και τον Φράνκε αποτελεσματικό στην επίθεση. Έτσι με σερί 12-2 μείωσε στους δύο (36-34) στο 18’ και στο τέλος του ημιχρόνου αυτή ήταν η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων (41-39).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στην τρίτη περίοδο. Η άνοδος του Κουλμπόκα και η σταθερά καλή απόδοση του Ντάνγκουμπιτς, επέτρεψαν στον Προμηθέα να ξεφύγει και πάλι, αφού προηγήθηκε με 11 στο 24’ (49-41). Ο ΠΑΟΚ περίμενε σχεδόν τα πάντα στην επίθεση του από τον Φράνκε και γι’ αυτό δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός. Από τα τέσσερα λάθη του ημιχρόνου μάλιστα, έφτασε στα 12 μέσα από την τρίτη περίοδο γεγονός στο οποίο «χτύπησε» ο Προμηθέας με σκορ και από αιφνιδιασμούς για να στείλει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 30’ (66-51).

Η μονότονη τακτική των φιλοξενούμενων με τα τρίποντα που κατά κανόνα ήταν άστοχα, διατήρησε αυτά τα δεδομένα ως το τέλος. Ο Προμηθέας είχε τον απόλυτο έλεγχο και δεν τον έχασε, δίνοντας μάλιστα διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Προηγήθηκε με 24 στο 35’ (77-53) και το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς έκανε με διαφορά την καλύτερη εμφάνιση του με τη φανέλα του Προμηθέα, σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ με τους 20 πόντους του. Η σημερινή νίκη όμως ήταν αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς κάτι που αποτυπώνεται στην παρουσία έξι παικτών με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Προμηθέας αν και άρχισε με 0/5 τρίποντα, τελείωσε το παιχνίδι με 42% από την περίμετρο έναντι του 31% των φιλοξενούμενων. Παράλληλα είχε 10 περισσότερα ριμπάουντ (39-29) ενώ βρήκε 24 πόντους από αιφνιδιασμούς.

Photo Credits: Eurokinissi