21.3 C

Προμηθέας-Μάλαγα 83-90: Αποχαιρέτησε πετυχημένος και με ψηλά το κεφάλι (pics, vids)

Η Μάλαγα, παρ' ότι έχασε διαφορά 17 πόντων, άντεξε στην αντεπίθεση του... Χέιλ και έφυγε με ένα τεράστιο «διπλό» απ' την Πάτρα (90-83), το οποίο της έδωσε, παράλληλα, το εισιτήριο για το Final-4 του Basketball Champions League που θα διεξαχθεί στο Βελιγράδι (26-28 Απριλίου).

Πολύ νευρικό το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες κυρίως να… ψάχνουν πού να «χτυπήσουν» ακριβώς στην άμυνα των αντιπάλων τους. Όσο η Μάλαγα έβρισκε σκορ από τη ρακέτα ή απ’ τη γραμμή των βολών, ο Προμηθέας είχε λύσεις από Ετσενίκε και Χέιλ, οι οποίοι πέτυχαν τους 12 απ’ τους 14 πόντους των πατρινών στο πρώτο ελληνικό +3 (14-11), το οποίο ανέβηκε και στο +6 με έμμεσο τρίποντο του Κάουαν (17-11). Μάλιστα, αυτή η διαφορά ήρθε απ’ το 7-11, με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» 10-0 σερί σε διάστημα μικρότερο των 2 λεπτών. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε πάρει εξαιρετικό μομέντουμ, με τους Ισπανούς να αντιδρούν κυρίως με βολές, με ένα έμμεσο… τετράποντο απ’ τον Ντίαθ να διαμορφώνει το 26-23 της 1ης περιόδου. Αξίζει να σημειωθεί πως η ελληνική ομάδα ξεπέρασε στα 9 πρώτα λεπτά του αγώνα τους 22 πόντους που είχε πετύχει σε ολόκληρο το ημίχρονο στην Ισπανία.

Όσο σκληρή άμυνα κι αν έπαιζε ο Προμηθέας, η «αχίλλειος πτέρνα» του εξακολουθούσε να είναι το αμυντικό ριμπάουντ, με αποτέλεσμα αυτό το 11-2 υπέρ των Ισπανών στα επιθετικά ριμπάουντ να δίνει τη δυνατότητα στη Μάλαγα να προσπεράσει με τρεις στο 15’ (32-35). Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν άργησε να επανακτήσει το προβάδισμα, καθώς στις επόμενες δύο επιθέσεις πήγε στο 36-35, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήγαν στο +5 (36-41). Τελικά, το ημίχρονο έληξε 43-46, με τον Κάουαν να ευστοχεί σε τρίποντο υπό πίεση και τον Πέρι να σκοράρει με lay-up στο μηδέν.

Σε ισορροπία κύλησε η 3η περίοδος για περίπου 6 λεπτά, όμως στα τελευταία τέσσερα λεπτά η Μάλαγα «εκτύλιξε» όλο της το ταλέντο στο παρκέ. Σκληρή άμυνα, γρήγορη κυκλοφορία, έλεγχος ρυθμού και όλα αυτά οδήγησαν στο απόλυτο μπλακ-άουτ των Πατρινών. Το 54-53 των 5:19’ πριν την εκπνοή του δεκαλέπτου μετατράπηκε σε 54-65 στο φινάλε της περιόδου, αφού οι Ίβηρες ολοκλήρωσαν με 12 αναπάντητους πόντους, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να έχει πλέον ένα «βουνό» να ανέβει μπροστά της.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ελληνική ομάδα, αφού στο πρώτο δίλεπτο η διαφορά όχι μόνο δε μειώθηκε, αλλά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, στους 15 (55-70). Μπορεί οι γηπεδούχοι να μείωσαν γρήγορα σε 59-70, με τον Χέιλ βέβαια να χάνει την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά στους 9 με τις 1/3 βολές που είχε, όμως και πάλι οι Ανδαλουσιανοί έδωσαν «απάντηση» και βρέθηκαν στο +17 και το 61-78. Ο Χέιλ όμως αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και να εξαντλήσει κάθε πιθανότητα της ομάδας του για ανατροπή. Δύο εύστοχες βολές και ένα έμμεσο τετράποντο στο «καπάκι» έριξε τη διαφορά στους 11 (67-78) και έδωσε νέο ενδιαφέρον για τα τελευταία 4:30’. Το πρώτο εύστοχο καλάθι του (κακού έως τότε) Ρέινολντς στον αγώνα αναπτέρωσε τις ελπίδες των Πατρινών, με τον Ετσενίκε να μειώνει στους 9 (72-81) και τον Χέιλ να ξαναπαίρνει τη «σκυτάλη» πίσω απ’ τα 6μ75 και με δύο σερί τρίποντα να κάνει το 78-84, 1:34’ πριν τη λήξη. Ο Καλινόσκι, ωστόσο, με ένα τρίποντο «μαχαιριά» μηδένισε τις ελπίδες του Προμηθέα για ανατροπή, με τη Μάλαγα να παίρνει τη νίκη στο «Δ.Τόφαλος» με 90-83 και, παράλληλα, το εισιτήριο για το Final-4 του BCL.

Ο... ΤΡΙΑΝΤΑΡΗΣ: Ο Χάντερ Χέιλ πίστεψε περισσότερο απ' όλους στην ανατροπή, αφού όταν η διαφορά ξέφυγε ήταν αυτός που με δικά του καλάθια επέστρεψε την... ελπίδα στο «στρατόπεδο» στον Προμηθέα. Ο Αμερικανός σκόρερ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 31 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, μετρώντας 9/13 σουτ, 6/8 τρίποντα και 7/9 βολές, χωρίς όμως αυτή του η εμφάνιση να είναι αρκετή για να ισοφαρίσει η πατρινή ομάδα σε 1-1 τη σειρά με τους Ανδαλουσιανούς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Απόλυτη υπέροχη της Μάλαγα σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, αφού ήταν -πολύ- καλύτερη στα ριμπάουντ με 37-25 (14-5 επιθετικά), στις ασίστ με 22-13, στα λάθη με 11-14, καθώς και στα κλεψίματα με 8-2.