16.3 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Προμηθέας-Λαύριο 100-73: Απόλυτος κυρίαρχος στη Πάτρα (Vids+Pics)

Σαρωτικός απο την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ήταν ο Προμηθέας ο οποίος επιβλήθηκε του Λαυρίου στη Πάτρα με σκορ 100-73 για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League. Με τον Χέιλ σε εξαιρετική βραδιά ο οποίος ολοκλήρωσε με 24 πόντους, η ομάδα της Πάτρας δεν συνάντησε καμία αντίσταση από το Λαύριο και έφτασε στην τέταρτη φετινή της νίκη. Η ομάδα του Λαυρίου δεν μπήκε ποτέ στην εξίσωση της διεκδίκησης του αγώνα και αναπόφευκτα γνώρισε την δεύτερη φετινή της ήττα.

Με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» ξεκίνησε το παιχνίδι ο Προμηθέας. Απο τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας η ομάδα της Πάτρας ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 33-20

Με αμείωτο ρυθμό συνέχισαν οι Πατρινοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με ασύλληπτα ποσοστά έξω από την γραμμή του τριπόντου βάδιζαν προς την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με εξαιρετικές επιδόσεις από κάθε παίκτη που πάτησε παρκέ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο κλειστό Δημήτρης Τόφαλος και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στον φωτεινό πίνακα να δείχνει το εντυπωσιακό 63-34.

Με ρητή οδηγία από τον πάγκο να μην ρίξει ρυθμούς ο Προμηθέας ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο από εκεί που είχε αφήσει το πρώτο. Το Λαύριο σε «ρόλο κομπάρσου» είδε τον Προμηθέα να ευστοχεί σε 11 τρίποντα μετά από 22 προσπάθειες όντας ανήμπορο να αντιδράσει. Το όσκαρ του δεύτερου ανδρικού ρόλου, καθώς του πρώτου το κέρδισε δικαιωματικά ο Χέιλ, κέρδισε ο Κάουαν ο οποίος σε λιγότερο από 17 λεπτά είχε πετύχει ήδη 15 πόντους με τον αρχηγό των Πατρινών να κάνει ότι θέλει στην αντίπαλη άμυνα. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με το τρομακτικό 80-53 με το +27 να αποκρυσταλλώνει απόλυτα την εικόνα του παιχνιδιού.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ο αγώνας διεκόπη προσωρινά καθώς ο Χέλεμς, ο εκ των πρωταγωνιστών φέτος του Λαυρίου αποχώρησε από το παρκέ υποβασταζόμενος. Με το +32 (89-57) και 6 λεπτά να απομένουν , το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν φάνηκαν διατεθειμένοι να κατεβάσουν στροφές με ξεκάθαρη πρόθεση να φτάσουν την «100αρα» η οποία ήταν θέμα χρόνου.

Με τον Χέιλ να έχει σιγήσει, ο επόμενος που αποσύρθηκε τελικά απο τον coach Παπαθεοδώρου ήταν ο εξαιρετικός Κάουαν ο οποίος φυσικά πήρε το θερμό χειροκρότημα της εξέδρας. Ύστερα από timeout στα μέσα της περιόδου ο coach Μέξας του Λαυρίου ζήτησε επιτακτικά απο τους παίκτες του να κρατήσουν τα προσχήματα και να μείνουν κοντά στο σκορ. Την 100αρα υπέγραψε ο Κόνιαρης με ένα ακόμα τρίποντο για τον Προμηθέα. Αξιοσημείωτο το έντονο Ελληνικό στοιχείο στο παρκέ του Τόφαλος προς το τέλος του αγώνα. Τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν το 100-73 με τον Προμηθέα να σκαρφαλώνει στο 4-1 και το Λαύριο ν α πέφτει στο 3-2.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του Προμηθέα δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Χάντερ Χέιλ ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής . Στο σύστημα αξιολόγησης συγκέντρωσε το εντυπωσιακό +25. Η πληθωρική του στατιστική συμπληρώθηκε από τα 4 ριμπάουντ που μάζεψε και τις 3 ασίστ που μοίρασε.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Η ομάδα της Πάτρας πέτυχε «100αρα» επί του Λαυρίου. Κύριο όπλο της ήταν η ευστοχία από μακριά καθώς ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 13/27 τρίποντα, ένα ποσοστό λίγο κάτω από το 50%. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και στο κομμάτι της δημιουργίας καθώς τελείωσαν το παιχνίδι με 24 ασίστ.