20.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Προμηθέας-Λάρισα 96-56: Τρίτος με… επίδειξη δύναμης! (pics)

Ένας υπερηχητικός Προμηθέας συνέτριψε τη Λάρισα στο Game 5 των μικρών τελικών της Basket League, ολοκλήρωσε την ανατροπή με τρεις σερί νίκες, επιστρέφοντας από το 0-2 και κατέκτησε την τρίτη θέση του πρωταθλήματος!

Με ένα επιμέρους 9-2 ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Προμηθέας απέναντι στη Λάρισα, που δυσκολευόταν να βρει τα πατήματά της στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Η ομάδα της Πάτρας ήταν κυρίαρχη σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο, έφτασε ακόμα και σε διψήφια διαφορά (14-4), πριν την αυξήσει ακόμη περισσότερο στο κλείσιμο της περιόδου (23-11). Με το πόδι πατημένο στο... γκάζι συνέχισε ο Προμηθέας και στη δεύτερη περίοδο με... μαέστρο Νίκο Γκίκα και εκτόξευσε ακόμα περισσότερο την απόσταση από την ομάδα του Φώτη Τακιανού.

Ο Προμηθέας δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης του προβαδίσματός του στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα, έφτασε σε νταμπλ σκορ (60-30) και πανηγύρισε άνετα την τρίτη του νίκη και κατά συνέπεια την τρίτη θέση του πρωταθλήματος στη σειρά των μικρών τελικών με τη Λάρισα.

Ο ΜΑΕΣΤΡΟΣ: Ο Νίκος Γκίκας ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Με 19 πόντους και 10 ασίστ, πέτυχε το νταμπλ-νταμπλ και οδήγησε την ομάδα του στην τρίτη θέση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πάρα πολλά τα λάθη για τους φιλοξενούμενους, με το κοντέρ να σταματάει στο 24. Με τέτοιο αριθμό λαθών εν αντιθέσει με τα μόλις 6 των Πατρινών, πολύ δύσκολα θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο η Λάρισα.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.