16.1 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Προμηθέας – Απόλλων Πατρών 106-68: Έτρεχε με… σπασμένα φρένα ο Προμηθέας! (vids)

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε ο Προμηθέας Πάτρας για να υποτάξει τον Απόλλωνα, στο αχαϊκό ντέρμπι, όπου για 40 λεπτά δεν άφησαν το πόδι στο.... γκάζι, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να παίρνει εύκολα τη νίκη με 106-68 και να ανεβαίνει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League. Από την άλλη οι "ασπρόμαυροι" παρέμειναν στα χαμηλά.

Ο Χάρεντ Χέιλ ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι απολαυστικός, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους (4/5 δίποντα και 5/8 τρίποντα), ενώ και ο Ρέινολντς είχε 14π (3/8 τριπ), ενώ από 11 και 13 πόντους είχαν Κόνιαρης, Κόφι και Κάουαν και 10 ο Χρυσικόπουλος με 2/3 διπ. και 2/2 τριπ. Από τον Απόλλωνα ο Ουάσινγκτον με 20π, Μπράουν είχε 15π και ο Μουράτος 14π, όλους στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς

Με τους Ρέινολντς, Κόνιαρη, Χρυσικόπουλο, Ετσενίκε και Χέιλ ξεκίνησε ο Προμηθέας και με τους Μπλέιλοκ, Όσμπορν, Σαλούστο, Μπράουν και Μουράτο άρχισε ο Απόλλων και στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 8-4 στο 3’, αλλά οι «ασπρόμαυροι» ήταν αρκετά μαχητικοί και με τους Μπράουν και Μουράτο δεν άφηναν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν (15-13) στα μισά του δεκαλέπτου.

Από κει και μετά το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους παίκτες του Δελέκου να δείχνουν εξαιρετικά στοιχεία στην επίθεση και έτσι το παιχνίδι ήταν αρκετά γρήγορο και με πολλές μονομαχίες και έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με στο σκορ στο 28-27 με 2/2 βολές του Κάουαν.

Έχοντας 4/5 τρίποντα ο Απόλλων κοιτούσε στα μάτια τον Προμηθέα με τον Όσμπορν να είναι απόλυτα εύστοχος, έφερε στα ίσα το ματς (30-30), δύο λεπτά μετά την έναρξη του β' δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να είναι άκρως ανταγωνιστικές, αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Χέιλ, ο οποίος με προσωπικές προσπάθειες και 5 σερί πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +4 (38-34) στο 15'.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι έφταναν πολύ νωρίς στα 5 φάουλ και αυτό έδινε την ευκαιρία στον Απόλλων να πηγαίνει στις βολές, αλλά ο Χέιλ συνέχισε τον... χαβά του και με... ρεσιτάλ από τα 6,75 ο Προμηθέας πήρε διψήφια διαφορά, τρέχοντας ένα 6-0 σερί, έχοντας 4/4 τρίποντα μέσα σε 2 λεπτά και έτσι το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν σε άμυνα και επίθεση και να κρατούν εύκολα το προβάδισμα με 61-44, έχοντας το εντυπωσιακό 10/17 τρίποντα.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, με την έναρξη της τρίτης περιόδου, αλλά την σκυτάλη από τον Χέιλ την πήρε ο Κόνιαρης ο οποίος με το τρίτο του τρίποντο έκανε το 66-46 στο 24', με τον Έλληνα γκαρντ να φτάνει στους 11π.

Το rotation άνοιξε από τους δύο προπονητές και αυτό ο Προμηθέας το εκμεταλλεύθηκε και ανέβασε το σκορ ακόμα περισσότερο (69-46), μιας και οι "Απολλωνιστές" δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν σε αυτούς του ρυθμούς και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να εκτοξεύεται και να προηγείται με 27 πόντους (82-55).

Ο Προμηθέας συνέχισε με το πόδι στο γκάζι... πατημένο και την τελευταία περίοδο με δύο σερί τρίποντα από Χρυσικόπουλο και Κάουαν έκαναν το 88-55 στο 32' και στο... ρελαντί οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έδειχναν την ανωτερότητα τους.

Μάλιστα το πρώτο καλάθι του Απόλλωνα σημειώθηκε στο 35', χωρίς να αλλάξει κάτι και οι γηπεδούχοι φλέρταραν με την 100άρα, όπου την έφτασε με τον Κόφι στο 37' κάνοντας το 101-60 και ο Προμηθέας πήρε μια άνετη νίκη με 103-68.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 61-44, 82-55, 106-68

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Χάντερ Χέιλ ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, έχοντας (4/5 δίποντα και 5/8 τρίποντα), 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε 28:51 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με το εντυπωσιακό ποσοστό των 51% στα τρίποντα 17/30 που είχε ο Προμηθέας, δύσκολα θα μπορούσε να χάσει την αναμέτρηση, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας είχε μόλις 2/11 εντός πεδιάς, σημειώνοντας μόλις 11 πόντους έναντι 21 των γηπεδούχων!