17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Προμηθέας-Αμβούργο 81-77: Συνέχισε την παράδοση κόντρα στους Γερμανούς(vids)

Ο Προμηθέας Πάτρας(3-1) επικράτησε εντός έδρας του Αμβούργου(2-2) με 81-77 και άφησε πίσω τους τις ήττες από Μπουντούτσνοστ και Κολοσσό Ρόδου, συνεχίζοντας παράλληλα το νικηφόρο σερί του(9/9) κόντρα σε γερμανικές ομάδες. Κορυφαίοι οι Γιανγκ(23π) και Κόντιτ(22π,10ριμπ).

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα:

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπήκε νωθρά στην αναμέτρηση, το Αμβούργο αντίθετα μετέφερε γρήγορα την μπάλα από την άμυνα στην επίθεση και με ένα 9-0 σερί βρέθηκε προηγούμενο με 6 πόντους(5-11,6'). Το προβάδισμα αυτό δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Προμηθέας βρήκε λύσεις τόσο κοντά στο καλάθι όσο και μακριά από αυτό, και σε συνδυασμό με την μεγάλη αστοχία στην αντίπερα όχθη έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +4(21-17,10'). Καθοριστικός στο διάστημα αυτό ο Γιανγκ, ο οποίος κυρίως με προσωπικές ενέργειες πέτυχε 9 πόντους αλλάζοντας την εικόνα του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε να είναι πρωταγωνιστής εκμεταλλευόμενος πλήρως τις καταστάσεις απομόνωσης, και μαζί με τον Κόντιτ αποτέλεσαν τους ηγέτες της ελληνικής ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι, μπορεί να έβλεπαν το καλάθι σαν δαχτυλίδι, όμως η πλήρης κυριαρχία τους στα ριμπάουντ ήταν κομβική για εκείνους ώστε να μην χάσουν την επαφή τους με το σκορ(36-31,15'). Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ήταν πολύ καλά για τους Πατρινούς, με τη διαφορά να αγγίζει διψήφια επίπεδα στην ανάπαυλα(45-36,20').

Ο Προμηθέας δεν μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο, πληρώνοντας σε μεγάλο βαθμό τις αργές επιστροφές του στην άμυνα. Ο Γιανγκ το έπιασε από εκεί που το άφησε γράφοντας το 56-50(26') και λίγο αργότερα ο Κάουαν με γκολ-φάουλ επανέφερε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της(59-50,27'). Η γερμανική ομάδα έβγαλε αντίδραση και με 8 αναπάντητους πόντους έδωσε χαρακτήρα ντέρμπυ στο παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με τη μικρότερη δυνατή απόσταση μεταξύ τους(61-60,30').Τα ριμπάουντ συνέχισαν να αποτελούν ανοιχτή πληγή για τον Προμηθέα, με το Αμβούργο να περνά μετά από πάρα πολλή ώρα μπροστά στο σκορ(63-64,34'), ύστερα από καλάθι του Βόλφαρτ-Μπότερμαν.

Ο Γκίκας πήρε πρωτοβουλίες στα τελευταία λεπτά, διαμόρφωσε το 72-71(38') και ο πανταχού παρών Κόντιτ το 74-73 84" πριν το σφύριγμα της λήξης. Ο Γιανγκ ήταν εύστοχος σε 3 βολές για το 77-74 με 38 δευτερόλεπτα να απομένουν. To Aμβούργο ήταν απρόσεκτο στην επαναφορά, ο Τσαϊρέλης έκλεψε και ο Ντάνγκουμπιτς με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη του Προμηθέα, η οποία επισημοποιήθηκε λίγο αργότερα με σκορ 81-77.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Προμηθέας είχε τεράστιο πρόβλημα στα ριμπάουντ(32-49), είχε χειρότερα ποσοστά σε δίποντο(46.5%-53.7%) και τρίποντο(25%-28%), όμως πήρε 11 περισσότερους πόντους από τις βολές(23-12) και είχε 11 λιγότερα λάθη(11-22), σημείο κλειδί για την έκβαση της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα:21-17,45-36,61-60,81-77