21.3 C

Περιστέρι-Βόννη 90-62: Έτοιμο να «ανοίξει τα φτερά του» για Βελιγράδι(Vids+Pics)

Το Περιστέρι πήρε μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του επικρατώντας στο «καυτό» ''Ανδρέας Παπανδρέου» επί της Βόννης με σκορ 90-62 και έφερε στα ίσα την σειρά των προημιτελικών του BCL, ισοφαρίζοντας την σε 1-1. Όλα θα κριθούν στον 3ο και τελευταίο αγώνα της σειράς την άλλη εβδομάδα στο γήπεδο της Βόννης(16/4-21:00).

Στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο ''Ανδρέας Παπανδρέου'' του Περιστερίου, η τοπική ομάδα και η περσινή νικήτρια του BCL, Βόννη ήρθαν αντιμέτωπες, με φόντο μία θέση στο Final 4 της διοργάνωσης στο Βελιγράδι. Η Γερμανική ομάδα, έχοντας το προβάδισμα με 1-0 στη σειρά και την στήριξη περίπου 30 φίλων της, έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους στην αρχή του αγώνα.

Στα μισά της πρώτης περιόδου όμως το Περιστέρι «αφυπνίστηκε» και με την βοήθεια του κόσμου του και με τον συνήθη ύποπτο Τζο Ράγκλαντ να ξεκινά καυτός, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 5 πόντων (19-14).

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε ραψωδία των κατορθωμάτων του Τζο Ράγκλαντ. Ο πολύπειρος γκαρντ του Περιστερίου έκανε ότι ήθελε την Γερμανική άμυνα καθώς την παραβίαζε είτε εκτελώντας είτε μοιράζοντας ασίστ. Με εξαιρετικό ρυθμό επιθετικά και προσήλωση στην άμυνα οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με διψήφιο προβάδισμα (46-34), αφήνοντας απόλυτα ευχαριστημένο τον προπονητή τους.

Η τρίτη περίοδος ήταν υποδειγματική για τη ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, με τον Ράγκλάντ να συνεχίζει τον.. χαβά του, το γήπεδο να βράζει και τους Μήτρου Λονγκ και Τόμπσον επίσης να μπαίνουν δυναμικά στην εξίσωση του σκοραρίσματος. Με εντυπωσιακό μπάσκετ, το Περιστέρι ξέφυγε ακόμα και με 21 πόντους με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου(69-48), πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση.

Η Βόννη έδειξε ανήμπορη να ακολουθήσει τον ρυθμό των Περιστεριωτών και επί της ουσίας παραδόθηκε άνευ όρων στις ορέξεις των γηπεδούχων, με την έκβαση του αγώνα να έχει κριθεί αρκετά νωρίτερα από την λήξη του. Το Περιστέρι με ασύλληπτη δημιουργία φαντασία και «ατσάλινη» άμυνα έφτασε στην ιστορική νίκη με σκορ 90-62 η οποία το οδηγεί μόλις μία νίκη μακριά από το Final 4 του Basketball Champions League. Ο τρίτο καθοριστικός αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 16/4 στις 21:00 στο γήπεδο της Βόννης.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ του αγώνα ήταν για ακόμα μία φορά ο «πληθωρικός» Τζο Ράγκλαντ ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, 9 ασίστ, 3 ριμπάουντ και πήρε «από το χέρι» το Περιστέρι οδηγώντας το στη τεράστια νίκη.

Σε τρομερό βράδυ και ο Τρέβορ Τόμπσον που κυριάρχησε στο ζωγραφιστό πετυχαίνοντας 17 πόντους, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και «πρόσφερε» μία τάπα.

Την τριάδα για το Περιστέρι κλείνει ο Ελάιζα Μήτρου Λονγκ που πέτυχε 17 πόντους, ενώ πρόσθεσε στη στατιστική του 4 ασίστ και 4 ριμπαόυντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Νικήτρια και στη μάχη των αιθέρων η ομάδα του Περιστερίου καθώς μάζεψε 40 ριμπάουντ έναντι 29 της Βόννης.

Μεγάλη διαφορά στο δίποντο, καθώς το Περιστέρι, αν και κατεξοχήν ομάδα που σουτάρει από μακριά, κόντρα στη Βόννη είχε (27/41) 65.8% από το δίποντο, έναντι (20/45) 44.4% των Γερμανών.

Τα δεκάλεπτα: 19-14/46-34/69-48/90-62