20.3 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Λαύριο 77-66: Κυριάρχησε με πρωταγωνιστή τον Μπίλαν (pics+vids)

Το Περιστέρι κυριάρχησε στην έδρα του απέναντι στο Λαύριο και με πρωταγωνιστή τον Μίρο Μπίλαν έφτασε στη νίκη με 77-66 για την 18η αγωνιστική της Basket League. Έτσι, ανέβηκε έστω και προσωρινά στην 3η θέση της βαθμολογίας με 11-7 ρεκόρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 11η με 4-13 και θα παλέψουν για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Το Περιστέρι μπήκε πιο δυνατά, δίνοντας γρήγορο ρυθμό στον αγώνα και κατάφερε να πάρει μία διαφορά 11 πόντων στο πρώτο πεντάλεπτο (17-6). Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα από την ομάδα του Λαυρίου, έβγαλε αντίδραση και προσπέρασε για πρώτη φορά με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (19-21).

Στην δεύτερη περίοδο οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν πολλές, με τις δύο ομάδες να μην αφήνουν η μία την άλλη να πάρει σημαντική διαφορά. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-2 και πρωταγωνιστή τον Μάρκους Ντένμον (10 πόντους) πήγε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ με 39-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μίρο Μπιλαν συνέχισε να κυριαρχεί απέναντι στην φροντ λάιν των φιλοξενούμενων και μόλις στο 4ο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε στο νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Το Περιστέρι επέστρεψε στους ρυθμούς που είχε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και πήρε προβάδισμα 10 πόντων (52-42). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 59-50.

Στην τελευταία περίοδο το Λαύριο με 8 συνεχόμενους πόντους, οι οποίοι έμειναν αναπάντητοι από τους γηπεδούχους, μείωσε στην ελάχιστη διαφορά (59-58). Από εκεί και πέρα όμως η ποιότητα της ομάδας του Σπανούλη φάνηκε και κατάφερε τελικά να πάρει μία άνετη νίκη έτσι όπως εξελίχθηκε με 77-66.

Τελικό Σκορ: 77-66

MVP: Ο πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μίρο Μπίλαν, ο οποίος κυριάρχησε και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε το ύψος του Μπίλαν και «κατέβασε» 12 περισσότερα ριμπάουντ (49-37).