21.3 C

Περιστέρι-Ιωνικός 96-67: Τον τελείωσε σε οχτώ λεπτά (pic, vids)

Η εντός έδρας ήττα στην οποία υποχρεώθηκε μεσοβδόμαδα από τη Ρίτας για το BCL ταρακούνησε το Περιστέρι που σε πρώτη φάση έβγαλε αντίδραση με τη νίκη που σημείωσε επί του Ιωνικού με 96-67, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της πολύ ενδιαφέρουσας 8ης αγωνιστικής της Basket League. Οι γηπεδούχοι ήταν φανερά ανώτεροι και τελείωσαν τους Νικαιώτες ουσιαστικά στα πρώτα οχτώ λεπτά της τρίτης περιόδου με ένα επιμέρους 21-4 που άνοιξε τη διαφορά στους 26 από τους οποίους βέβαια δεν θα μπορούσε να υπάρξει επιστροφή.

Το Περιστέρι επέκτεινε το σερί του στο Πρωτάθλημα, φτάνοντας τις πέντε διαδοχικές νίκες και βάζει πλώρη για την τετράδα της κανονικής περιόδου. Επόμενη υποχρέωση του και πριν τη διακοπή για το All Star Game, το εκτός έδρας παιχνίδι του επόμενου Σαββάτου (10/12, 16:00) κόντρα στον Κολοσσό.

Ο Ιωνικός έδειξε για ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι τις αδυναμίες του αφού με εξαίρεση το τέλος της πρώτης και τις αρχές της δεύτερης περιόδου, έδειξε ένα κακό πρόσωπο χωρίς να μπορεί να κάνει δύσκολη τη ζωή των γηπεδούχων. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα του σε ισάριθμα ματς μακριά από τη Νίκαια και τον κράτησε χαμηλά, στο 2-6. Έτσι για την ομάδα του Κώστα Μέξα απέκτησε ακόμη μεγαλύτερη σημασία το εντός έδρας παιχνίδι της μεθεπόμενης Κυριακής (11/12, 17:00) κόντρα στον Άρη. Στα αξιοσημείωτα η απουσία του Χόκινς όχι για αγωνιστικούς λόγους.

Το Περιστέρι μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών δράσης προηγήθηκε με 11-2. Ο Ιωνικός ήταν βιαστικός και απελπιστικά άστοχος στα πρώτα λεπτά του αγώνα και είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο του καλάθι εντός πεδιάς ήρθε από τον Παρκς 4:06 από το τέλος της περιόδου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι χτίζοντας ένα προβάδισμα 14 πόντων λίγο νωρίτερα (18-4). Πριν το καλάθι του Αμερικανού ο Ιωνικός είχε 0/9 σουτ. Ο Ντένμον έφτασε γρήγορα σε διψήφιο αριθμό πόντων (11) κόντρα στη ζώνη των Νικαιωτών που όμως είχαν πια καλύτερη εικόνα. Έτσι στο τέλος της περιόδου η διαφορά ήταν στους εννιά (26-17).

Ο Ιωνικός έμεινε χωρίς τρίποντο στο πρώτο δεκάλεπτο (0/7) όμως μπήκε με δύο συνεχόμενα στο δεύτερο, αμφότερα από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, καταφέρνοντας να μειώσει στους τρεις (26-23). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αυτοπεποίθηση και με ένα ακόμη τρίποντο από τον Χάμιλτον, ισοφάρισαν στους 28 πόντους στο 14’. Το Περιστέρι βελτίωσε κάπως την άμυνα του και πήρε ξανά προβάδισμα επτά πόντων (37-30 στο 17’) και εκμεταλλευόμενο την εκ νέου αφλογιστία του Ιωνικού, έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα εννιά πόντων (46-37).

Ο Δημήτρης Αγραβάνης μπήκε «ζεστός» στο δεύτερο ημίχρονο με επτά σερί πόντους που οδήγησαν το Περιστέρι στη μεγαλύτερη, μέχρι εκείνο το σημείο, διαφορά του (53-39 στο 22’). Ο Ιωνικός από την άλλη πλευρά είχε εικόνα ανάλογη των πρώτων λεπτών της πρώτης περιόδου. Στα πρώτα 3,5 λεπτά της τρίτης περιόδου το Περιστέρι είχε κάνει επιμέρους 15-2 εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 22 (61-39). Ο Ιωνικός συνέχισε να «ματώνει» επιθετικά και είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα οχτώ λεπτά της περιόδου είχε μόλις τέσσερις πόντους. Στο 30’ δεν υπήρχαν αμφιβολίες για τον νικητή (76-50).

Η διαφορά ανέβηκε στους 30 (82-52 στο 33’) και δεδομένου ότι το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί, ο Σπανούλης βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο στους πιτσιρικάδες του Περιστερίου, τον Φύτρο, τον Ζούγρη -προσέφερε μια εντυπωσιακή φάση με κάρφωμα προς το τέλος- και τον Σταυρακόπουλο. Τον ακολούθησε ο Μέξας δίνοντας χρόνο στους νεαρούς του Ιωνικού Πετανίδη και Κορκόντζελο.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Το ξέσπασμα του Δημήτρη Αγραβάνη στην τρίτη περίοδο οδήγησε το Περιστέρι στο σερί που χρειαζόταν για να τελειώσει το παιχνίδι. Ο διεθνής φόργουορντ έχασε το double-double για ένα ριμπάουντ (14π, 9ρ.) αν και έμεινε μόλις για 20:12 στο παρκέ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η άμυνα έκανε τουλάχιστον τη μισή δουλειά για το Περιστέρι. Κράτησε τον Ιωνικό 11,5 πόντους κάτω από τον μέσο όρο του –πριν το σημερινό ματς σημείωνε 78,5 ανά αγώνα- και πολύ μακριά από τις επιδόσεις του στο τρίποντο. Οι Νικαιώτες εκτελούσαν με 40,65% πριν το ματς στο Περιστέρι αλλά σήμερα μέτρησαν 4/28 σουτ από την περίμετρο (4/28). Παράλληλα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον «αέρα» έχοντας 16 περισσότερα ριμπάουντ (50-34) και βρήκαν πολλούς πόντους (31) στον αιφνιδιασμό.

Photo Credits: Eurokinissi