16.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Περιστέρι – Άρης 75-82: Έχει το know how (pic, vids)

Ο Άρης των τελευταίων εβδομάδων, μετά το τέλος των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων του, έμοιαζε να ψάχνει να βρει τα πατήματα του. Δοκίμασε τα όρια του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ αλλά έμεινε μακριά από το καλό πρόσωπο του στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Προμηθέα. Με αυτό το δεδομένο το παιχνίδι στο Περιστέρι ήταν μία ευκαιρία να δείξει ότι είναι εδώ και το έκανε, αφού νίκησε με 82-75.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν καλύτερα στα μεγαλύτερα διαστήματα του αγώνα, με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο όταν και απώλεσε τη διαφορά που απέκτησε στην πρώτη. Πήρε όμως και πάλι τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο και δεν τον έχασε, φτάνοντας στη νίκη με κορυφαίους τους Μπλούμπεργκς, Σανόγκο, Χάρελ και Σταρκ.

Αυτό το αποτέλεσμα, ανεξαρτήτως αν θα έχει ουσιαστικό αντίκρισμα, αν δηλαδή μπορεί να αλλάξει τη μοίρα του στη διαδικασία αυτών των αγώνων, υπενθύμισε ότι είναι ικανός να φτάνει σε μεγάλα διπλά. Το έκανε άλλωστε φέτος τόσο στο ΟΑΚΑ, όσο και στα Άνω Λιόσια. Αν αυτό το αποτέλεσμα μπορεί να αλλάξει τη μοίρα του στον τρίτο γύρο του Πρωταθλήματος, είναι κάτι που θα φανεί στην πορεία αλλά ακόμη και από την 5η θέση, με μειονέκτημα έδρας δηλαδή στα play off, δείχνει ικανός για όλα, πολύ περισσότερο περιμένοντας την επόμενη εβδομάδα (20/4 κόντρα στον Κολοσσό- την επιστροφή του Ρομπέρτο Γκάλινατ.

Όσο για το Περιστέρι; Ο τρόπος με τον οποίο μπήκε στο παιχνίδι ήταν ενδεικτικός του ότι οι παίκτες του ήταν άδειοι από ενέργεια και κυρίως δεν είχαν την απαραίτητη πνευματική ετοιμότητα για ένα παιχνίδι αυτών των απαιτήσεων. Παρά την ήττα του βέβαια εξακολουθεί να ορίζει τη μοίρα του ως προς την 3η θέση. Για τους «κυανοκίτρινους» επόμενη υποχρέωση, μετά βέβαια το ματς στη Γερμανία, θα είναι εκείνη της επόμενης Παρασκευής (19/4, 20:15) στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό.

Ο Άρης μπήκε ξεκάθαρα πιο συγκεντρωμένος και στις δύο πλευρές του παρκέ, προηγούμενος με 13-4 στο 4’, αφού το Περιστέρι έκανε ήδη τρία λάθη. Ο Σπανούλης ζήτησε τάιμ άουτ πριν καν το τηλεοπτικό και άλλαξε όλη την πρώτη πεντάδα του! Η εικόνα όμως δεν άλλαξε αφού ο Άρης μέσα από την άμυνα του συνέχισε να έχει τον έλεγχο (8-19 στο 7’ και 12-24 στο 9’). Στο τέλος της πρώτης περιόδου η διαφορά είχε τη μέγιστη τιμή της (14-27).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν σαφώς πιο συγκεντρωμένοι και αποφασιστικοί στη δεύτερη περίοδο και πριν καν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά δράσης, μείωσαν τη διαφορά από τους 13 στους 3 (24-27) με ένα σερί 10-0 και τον Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ να βγάζει ενέργεια και να παρασύρει τους υπόλοιπους. «Ακουμπώντας» σε αυτό το σερί, το Περιστέρι βρέθηκε μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι (32-31 στο 16’) αφού ο Άρης από την πλευρά του έπαψε να βρίσκει με άνεση τρόπους για να σκοράρει. Δεν έχασε όμως την επαφή του με το σκορ και έτσι στα μισά του δρόμου η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στους τρεις (40-37).

Για να προκύψει πάντως το 26-10 της δεύτερης περιόδου, το Περιστέρι είχε στη διάρκεια της 9/10 βολές, 4/8 δίποντα και 3/8 τρίποντα ενώ ο Άρης είχε 4/4 βολές, 3/9 δίποντα και 0/5 τρίποντα.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στο προβάδισμα χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν ή έστω να το διατηρήσουν και στα μισά της ο Άρης ήταν μπροστά με 48-47. Οι «κιτρινόμαυροι» με τον Μπλούμπεργκς και τον Χάρελ να δείχνουν τον δρόμο και με πέντε σερί πόντους του Σαρκ, κατάφεραν να ανοίξουν την «ψαλίδα» στους οχτώ (52-60 στο 29’), ωστόσο στο 30’ όλα ήταν ανοιχτά (57-60).

Δύο κλεψίματα που οδήγησαν σε αιφνιδιασμούς και ένα γκολ-φάουλ του Σταρκ έβαλαν τον Άρη σε διψήφιο προβάδισμα, για πρώτη φορά μετά από εκείνο της πρώτης περιόδου (57-67 στο 32').

Ο Καστρίτης επιστράτευσε σχήμα με τον Σανόγκο στο «5» για λίγα λεπτά και αυτό δεν επηρέασε την εικόνα του, αφού προηγήθηκε με 12 στο 35’ (63-75). Η κλεψύδρα άδειαζε και ο Άρης συνέχιζε να έχει το προβάδισμα (65-75 στο 37’) αλλά το Περιστέρι έγινε και πάλι απειλητικό μόλις σε δύο λεπτά (71-75 στο 1:45 με τον Ξανθόπουλο και 73-75 με τον Χουγκάζ μετά από επιθετικό ριμπάουντ στα 1:16). Τέσσερις διαδοχικές βολές του Σανόγκο –δέχτηκε ένα αντιαθλητικό φάουλ- έκαναν το 73-79 στα 1:05. Ο Χουγκάζ με βολές μείωσε στους τέσσερις για το Περιστέρι (75-79) αλλά στα 33’’ «μίλησε» ο Κατσίβελης με ένα «μεγάλο» τρίποντο έκανε το 75-82. Ο διεθνής γκαρντ έβγαλε και την επόμενη άμυνα για να κριθεί οριστικά το παιχνίδι.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Ίσμαελ Σανόγκο θύμισε όλα εκείνα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν το παιχνίδι του και οδήγησαν τον Άρη να του προσφέρει μια δεύτερη σεζόν συμβολαίου. Έκανε σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ, έχοντας 14 πόντους, 7 ριμπάουντ –τα 6 στην επίθεση- 2 κλεψίματα και 21 ranking.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 19 λάθη του Περιστερίου –τα περισσότερα από αυτά που είχε στα προηγούμενα 24 παιχνίδια του στο φετινό Πρωτάθλημα- ήταν ένα καθοριστικό στοιχείο στην εξέλιξη του αγώνα, με τον Άρη να φτάνει σε διψήφιο αριθμό κλεψιμάτων (11). Σουτάροντας καλύτερα από το τρίποντο (34% έναντι 20%) έκανε τη διαφορά.

Photo Credits: Eurokinissi